Soutěže a akce

BESEDA SE STAROSTOU

Ve čtvrtek dne 6. října 2011 se zástupci žáků 7. - 9. tříd naší základní školy setkali v městské knihovně se starostou Velké Bíteše Milanem Vlčkem. Pan starosta žáky nejdříve seznámil s chodem městského úřadu, zmínil se o práci jednotlivých odborů, vysvětlil, co všechno je náplní práce samosprávy.

074.jpg075.jpg076.jpg

Poté se rozběhla diskuse, ve které se žáci zajímali o nejrůznější oblasti života v našem městě. Dostalo se jim odpovědi např. na tyto otázky: bazén nebo přírodní koupaliště?, řešení problematické dopravy, výstavba supermarketu, pořádání různých kulturních akcí, budování cyklostezek, rekonstrukce Masarykova náměstí, volně pobíhající psi ve městě a okolí aj.

I když žáci v některém případě neobdrželi odpovědi na své dotazy takové, jaké by si přáli, čtvrteční dopoledne strávené v městské knihovně bylo snad příjemným zpestřením dne. Doufám, že se tato akce bude zase příští rok opakovat.

Mgr. Renata Pohanková

ŽÁCI V ROLI POSLANCŮ

V pondělí 21. 11. 2005 si žáci z vylosovaných škol kraje Vysočina zahráli v Praze v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR na poslance v tzv. Junior Parlamentu.

Po příjezdu do Prahy si žáci spolu s učiteli mohli prohlédnout budovu Senátu, seznámili se s její historií a prohlédli si i prostory bývalé konírny, kde nyní zasedají senátoři. Ve chvíli volna jsme se prošli k Pražskému hradu, zhlédli střídání stráží a poté jsme se vydali do Poslanecké sněmovny.

Žáci v roli poslancůŽáci v roli poslancůŽáci v roli poslanců
Byli jsme přivítáni místopředsedou Poslanecké sněmovny panem Janem Kasalem, který celou akci pro žáky organizoval. Po zaznění státní hymny a po slavnostním slibu junior poslanců jsme si vyslechli informace o budovách Poslanecké sněmovny. Následovala volba předsedů jednotlivých výborů (okresů). Poté byla představena vláda, která byla složena např. ze skutečného ministra dopravy Milana Šimonovského, přítomen byl senátor Pavel Janata, poslanci Jiří Karas a Pavel Severa a již zmíněný Jan Kasal, který vystupoval v roli předsedajícího a řídil celou schůzi.

Žákům zhruba deset dní před samotnou akcí byla doručena obálka s tématy, která měli projednávat. Velkou zkušeností a rozhodně i zážitkem byla pro děti diskuse s ministrem dopravy M. Šimonovským, se kterým hovořili na téma Děti a dopravní nehody. Zajímal je bodový systém, navrhovali různá bezpečnostní opatření, např. reflexní nášivky, pruhy, snížení rychlosti apod.

Dalším, neméně důležitým, bylo téma Snížení trestní odpovědnosti pod věkovou hranici patnácti let. Téměř všichni žáci se shodli, že hranice trestní odpovědnosti by se měla posunout z dosavadních patnácti let směrem dolů, minimálně na věk čtrnácti let, ale i níže.

Pondělní odpoledne zpestřil trochou humoru Václav Faltus, který k nám promlouval hlasem prezidenta V. Klause, V. Havla, M. Zemana, V. Chytilové, L. Soboty, Macha a Šebestové aj.

Myslím si, že tento nevšedně strávený den zůstane v paměti nás všech po hodně dlouhou dobu a že akce žákům skutečně zblízka ukázala práci našich zákonodárců, kterou znali zatím pouze z učebnic, tisku nebo sledování zpravodajských relací. Důkazem tohoto tvrzení jsou slova některých žáků: „Zúčastnit se zasedání Junior Parlamentu jako divák bylo pro mne velkým přínosem, protože jsem si rozšířila své znalosti. A navíc jsem poznala, že práce politiků není tak jednoduchá, jak si mnozí myslí, protože vlastně rozhodují za nás. Taky musí svá rozhodnutí obhájit, což nebývá vždy jednoduché.“… „Bylo to zajímavé! Dostali jsme se na místo, na které se těžko zase dostaneme. A dozvěděli se, jak to ve sněmovně chodí. Budu na to ráda vzpomínat.“

Za ZŠ V. Bíteš Mgr. Renata Pohanková a účastnice Junior Parlamentu Aneta Procházková a Iveta Pelikánová