Terezín a Lidice

Ve čtvrtek 17. 5. 2007 se konala exkurze žáků devátých tříd do míst, která jsou spjata s jedním z nejtragičtějších období 20. století, druhou světovou válkou. Navštívili jsme dvě nevelká města – Terezín a Lidice.

Jelikož nás čekala dlouhá cesta, vyrazili jsme z Velké Bíteše brzy ráno. Cestou nás pronásledovaly dešťové přeháňky i vydatné lijáky, ale při prohlídce nám už počasí docela přálo.

Prvním bodem našeho programu byla návštěva Malé pevnosti v Terezíně. Zde jsme byli přítomni nácviku vojáků České armády, kteří se poctivě připravovali na terezínskou tryznu, jež každoročně připomíná zdejší nevinné oběti.

Potom jsme se rozdělili na dvě skupiny a absolvovali velmi skličující a zároveň poučnou prohlídku. Aby si žáci z exkurze odnesli co nejvíc poznatků, měli od vyučujících předem připravené otázky k historii Terezína, na něž museli hledat odpovědi. A tak možná trochu překvapili průvodce svými častými dotazy a pozorností.

Prohlídka celého areálu nás skutečně zaujala. Mnozí z nás se nestyděli vyjádřit své dojetí, údiv nad děsivostí zdejšího prostředí a všeho, co zde probíhalo, ale i obdiv těm, kteří zde uvězněni museli žít.

Při promítání fragmentu autentické nahrávky pořízené v Terezíně v době druhé světové války by snad bylo slyšet spadnout i špendlík.

V Terezíně jsme zavítali i do muzea, kde jsme zhlédli zejména rukodělné práce terezínských dětí, mohli jsme se vžít do této doby prostřednictvím pouličních poutačů, jež příslušníkům neárijské rasy zakazovaly snad i dýchat, měli jsme slzy na krajíčku při čtení dopisů dětí, které prosily příbuzné a známé o poslání kousku chleba či teplého svetru.

Druhá část naší cesty vedla do Lidic, vesnice, z níž po atentátu na Heydricha nezbylo téměř nic. I tady nám byl promítnut film o historii Lidic, prohlédli jsme si dobové fotografie a jen velmi málo předmětů, jež připomínají, že tato vesnice skutečně existovala. Potom jsme se prošli místy, kde vesnice ležela, a vyfotografovali jsme se u sousoší lidických dětí. A myslím, že všichni jsme se docela upřímně těšili do svých domovů.

Možná se někdy může zdát, že doba druhé světové války je od nás již příliš vzdálená a není potřeba tragédii, kterou znamenala, stále připomínat. Nám se však zdá být potřebné upozorňovat zejména mladou generaci na zlo, které se odehrálo a bohužel na mnoha místech planety stále odehrává. Z reakcí našich žáků, z nichž některé vám předkládáme, je patrné, že nejsou lhostejní, ale naopak velmi vnímaví k podobným tématům. Mnozí žáci vyjádřili přání navštívit i vyhlazovací koncentrační tábor v Osvětimi, kde jsme byli v loňském roce a kam snad znovu zavítáme příští školní rok. Věříme, že v nich vzpomínky zůstanou a nedopustí opakování podobných tragédií.

Některé názory žáků:

9. A

„Exkurze splnila naše očekávání. Zapamatovali jsme si skoro vše, co nám paní průvodkyně říkala.“ (M. Němec, M. Koza, V. Katolický)

„Exkurze byla velmi zajímavá, představa, že lidé žili v tak hrozných podmínkách, byla odstrašující.“ (K. Ráboňová)

9. B:

„Nemůžeme říci, že se nám v Terezíně něco líbilo, byl to přece koncentrační tábor, kde se děly hrozné věci. Ale celá prohlídka na nás udělala velký dojem a odnesli jsme si plno informací a zážitků.“ (V. Bartošková, J. Klement)

„Terezín byl strašnou ukázkou tyranie. Odnesli jsme si poučení z toho, co se v minulosti stalo.“ (L. Tejkalová, D. Součková)

9. D:

„Dověděl jsem se mnoho informací a poznal kus historie nejen naší, ale i světové. Bylo velice zajímavé vidět tamější stavby, jednotlivé cely - mnohem lepší, než se o tom jen učit ve škole. Tato exkurze je jistě velkým přínosem pro zážitky i další vzdělání žáků.“ (L. Molin)

„Líbilo se mi, že jsem se dozvěděl spoustu nových informací, o tom, jak strašně se fašisté chovali k Židům, jak nelidské podmínky existovaly v táboře. Myslím si, že je velice dobře, že je tato doba už za námi.: (M. Havlát)

„Exkurze mi dala poznání toho, že život v tehdejších dobách nebyl vůbec jednoduchý. Jsem rád, že jsem vše viděl na vlastní oči a udělal jsem si představu, jak to v koncentračních táborech asi vypadalo.“ (O. Šimeček, L. Suchomel)

„Myslím si, že je potřeba, abychom věděli něco o této minulosti. Je potřeba vědět, co se stalo a snažit se tomu jakkoli předcházet.“ (D. Dostál)