Historie na vlastní oči

Historie na vlastní očiUrčitě s námi budete souhlasit, když si dovolíme tvrdit, že to, o čem se přesvědčíme na vlastní oči, nám zůstane v paměti mnohem déle než pasivně přijímané informace. A proto se snažíme žákům běžnou výuku  dějepisu obohatit o historické výlety za poznáním.

Tematiku jednotlivých zájezdů pečlivě zvažujeme a dbáme, aby korespondovala s učivem v jednotlivých ročnících. Nyní vás seznámíme s akcemi, kterých se žáci naší základní školy mohou zúčastnit.

Učivo 6. ročníku je věnováno období pravěku. O něm se můžeme poučit v brněnském Anthroposu, kde se žáci dozví mnoho doplňujících informací a uvidí i mamuta v životní velikosti. Muzeum nyní prošlo náročnou rekonstrukcí a my už  se nemůžeme dočkat  jeho znovuotevření.

Látka probíraná v dějepise v 7. ročníku věnuje pozornost období středověku. A zde se nám v letošním roce nabídla opravdová lahůdka. V Praze - Obrazárně Hradu, se v jarních měsících koná unikátní výstava věnovaná době Karla IV. Některé exponáty dosud nikdy nebyly vystaveny. O  tom, že se jedná  o skutečnou raritu, svědčí i fakt, že celá akce byla připravována 8 roků. Jistě všichni pochopí, že návštěvu u Karla IV.  nemůžeme odmítnout, zvláště, když  žáci ZŠ zaplatí za hromadně koupené vstupenky 40,- Kč. Zde se sluší poděkovat p. Kalovi  za jeho pěkný přístup a ochotu přispět žákům na dopravu a poskytnout jim luxusní autobus za velmi přijatelných podmínek. V dubnu se tedy těšíme na neobyčejné zážitky z této výstavy.

8. ročník nás v učivu zavede až k závěru 1. sv. války. Oblíbenou kapitolou bývá učivo věnované geniálnímu vojevůdci Napoleonovi. A protože  Slavkov - Austerlitz máme nedaleko, nic nám nebrání v tom, abychom stanuli  na místě, kde před 200 lety Napoleon vybojoval jeden ze svých největších vojenských triumfů.

9. ročník seznámí žáky s historií nedávnou - obdobím 20. století. Stěžejní je samozřejmě období 2. sv. války. A zde chceme žákům posledního ročníku nabídnout zájezd do polské Osvětimi. Procházka bývalým vyhlazovacím koncentračním táborem asi nebude příliš povzbudivá. Věříme však, že 15 letí mladí lidé již dokáží silné zážitky vstřebat. Doprovodnou akcí pak bude beseda s paní Erikou Bezdíčkovou, jež patří k nevelké skupině těch, kteří kruté podmínky Osvětimi přežili.  Protože máme osobní zkušenost s vyprávěním  paní Bezdíčkové, víme, že žákům bude naskakovat  „husí kůže“ z toho, co od této milé a s životem vyrovnané paní uslyší.

Samozřejmě si uvědomujeme, že účast na těchto nepovinných výpravách může zasáhnout do rodinného rozpočtu. Ale informace a rozhled, které žáci takto získají, jistě vynaložené finance bohatě vynahradí.

O naše  dojmy a zážitky  z akcí se s vámi podělíme v některém dalším článku.

Eva Čermáková, Jaroslava Cendelínová