Změřili jsme Prahu

V pátek 15. května 2009 jsme společně s žáky 7. ročníku navštívili naše hlavní město Prahu. Tentokrát jsme se vydali do hlavního města trochu netradičně. Naším hlavním úkolem bylo Prahu poznat a změřit všemi možnými způsoby.

Naše první zastávka byla na Vyšehradě, na místě kde začínají nejstarší dějiny českých zemí a odkud vládla první česká bájná knížata. Změřit obvod pravé románské rotundy, odhadnout kolik měří nejvyšší věže baziliky sv. Petra a Pavla, to byly úkoly na začátek a vedlo se nám dobře. Navštívili jsme i hřbitov na Vyšehradě, kde jsou pochováni významní umělci a známé osobnosti českých zemí.

Naše další cesta vedla k Pražskému hradu, navštívili jsme královské zahrady s letohrádkem královny Anny, prošli se po známé pražské Zlaté uličce a trochu netradičně navštívili románskou baziliku sv. Jiří.

Některým z nás se poštěstilo slyšet zvonkohru na Loretě, dozvěděli jsme se kolik barokních andělíčků na nás ve zdejším chrámu zhlíží, druzí zase spočítali kolik paprsků má známé Pražské slunce nebo jinak Diamantová monstrance, která obsahuje 6222 drahokamů. Po starých zámeckých schodech, které jsme mimo jiné také spočítali, jsme se vydali k sídlu českého parlamentu a senátu.

V pracovním listu, který žáci během své trasy vyplňovali, byla i otázka o pražském Jezulátku a tak naše kroky mířily ke kostelu Panny Marie Vítězné, kde se soška nachází. Druhá skupina se k vzácné sošce nedostala, zato jsme mohli obdivovat vznešenost a velikost chrámu sv. Víta, protože velké ranní fronty před katedrálou již opadly. Snažili jsme se odhadnout velikost chrámu, jejž jsme celý obešli a prohlédli si ho z různých stran a úhlů.

Museli jsme zajít také na Kampu, abychom viděli Karlův most. Víte, kolik má oblouků? My už ano. Procházka po nejznámějším pražském ostrově nesmí chybět. Některé z nás příjemně překvapilo, jak romantická zákoutí lze najít v samém srdci milionového města.

Kolem Národního divadla, kde jsme spočítali koněspřeží na střeše, jsme šli k Náprstkovu muzeu, Betlémské kapli a hurá na Václavské náměstí, kde byl rozchod. Ten je totiž nejdůležitější. Na závěr naší exkurze jsme sešli do nejhlubší části metra C a jeli na Florenc, kde naše procházka končila.

Příště třeba začneme někde jinde a budeme zkoumat naše hlavní město jinak. My se totiž neztratíme, protože máme šikovné žáky, kteří nás povedou pomocí GPS.

Mgr. Čermáková Eva, Mgr. Jaroslava Cendelínová

309.jpg310.jpg311.jpg312.jpg313.jpg