Praha

V pátek 27. 5. 2016 jsme s žáky sedmých tříd ZŠ Velká Bíteš podnikli jako každoročně exkurzi do našeho hlavního města. Jen několik dní před samotným odjezdem nám Mgr. I. Kříž z Městského muzea ve Velké Bíteši nabídl prohlídku výstavy na Pražském hradě, na niž některé exponáty zapůjčilo město Velká Bíteš. Rádi jsme jeho nabídku přijali, i když jsme se poněkud obávali, jestli výklad fundovaného odborníka nebude pro děti příliš náročný.

599596

598

Naštěstí jsme se spletli a s panem PhDr. J. Sojkou, Ph.D. jsme prožili nádherné dvě hodiny naplněné historickým výkladem. Výstava v prostorách Rožmberského paláce byla zajímavá, ale prohlídka katedrály sv. Víta nás možná nadchla ještě více. Ocitli jsme se v místech, kam běžní návštěvníci nemají přístup, dozvěděli jsme se fakta, která v běžných prohlídkách nezazní.

Naše velké poděkování patří oběma zmíněným mužům, díky nimž byla naše výprava do Prahy strhující.

Mgr. Eva Čermáková

Několik názorů našich žáků:

„Exkurze v Praze se mi velice líbila. Nejvíce mě zaujal chrám sv. Víta, ve kterém nás čekal zajímavý výklad pana Sojky. Také se mi líbil Vyšehrad, ze kterého byl nádherný výhled na Prahu. I metro a Václavské náměstí mě příjemně překvapilo. Celá exkurze se vydařila. I když chvíli pršelo, nevadilo nám to a výlet jsme si pořádně užili."

V. Blahová, 7. A

„V Praze se nám líbilo. Vyšehrad je nádherné místo, kam bychom se rády podívaly znova. Výstava, kterou jsme se spolužáky navštívili, byla dlouhá, ale zajímavá. Rozchod byl zábavný."

J. Lundová, A. Sekyrová, 7. A

„V Praze bylo krásně, až na jednu chvíli, kdy pořádně pršelo. Nejvíce se mi líbil rozchod na Václavském náměstí a prohlídka chrámu sv. Víta. Také jsem ráda, že jsem viděla šaty Jezulátka. Celkově hodnotím výlet do Prahy velmi kladně."

N. Burianová, 7. A

„Nejvíce se mi líbilo v chrámu sv. Víta, vyprávění pana průvodce bylo zajímavé. Také mě zaujalo Pražské Jezulátko. Výlet jsem si užila."

H. Pelánová, 7. B

„Dobrý den, pane Sojko. Chtěly bychom vám poděkovat za zajímavý a úžasný zážitek a vtipný výklad. Prohlídka se nám moc líbila a místa, kam jste nás zavedl, byla nádherná."

M. Hladíková, A. Sklenářová, 7. B

„V Praze se nám moc líbilo, přednáška, exkurze, prohlídka Slavínu, jízda metrem a rozchod na náměstí. Určitě by bylo super, kdybychom se společně ještě do Prahy podívali. Moc děkujeme učitelům za skvělý výlet."

A. Kadlecová, T. Tobešová, 7. B

„Pane doktore Sojko, doufám, že to nebylo naposled, co jsme se viděli. Těším se, že nám někdy příště ještě něco zajímavého o Praze a památkách povíte."

T. Hanzl, 7. B

597