Velká Bíteš

Exkurze na Krevlický dvůr

Dne 19. 4. 2016 odpoledne jsme se v předmětu Seminář a praktika z přírodopisu vydali na exkurzi na Krevlický dvůr. Uvítali nás svým hlasitým hýkáním dva krásní oslíci. Pak přišel majitel MVDr. Jiří Hruška a provedl nás celým areálem, ukázal nám své chovy koňů, skotu, ovcí a prasat.

519516

522

 

Nejprve jsme se šli podívat na krávy plemene aberdeen angus. Moc se nám líbilo malé dva týdny staré telátko. Dověděli jsme se spoustu informací, jak dlouho je kráva březí (285 dní), kolik zhruba váží, co žere, že jim nevadí mráz a sníh apod. Také že vykastrovaný kozel se jmenuje hňup a pes-fešák.

Ze všech hospodářských zvířat je zde nejvíce koní – 36 jezdeckých a jeden tažný. I ovcí má pan Hruška nepočítaně - téměř 40 kusů. Ty se nás ale bály a se svými jehňaty rychle od ohrady utekly.

Nejvíce nás zaujaly kozy se svými kůzlaty. Některé nám pan Hruška chytil a mohli jsme si je pohladit. Kůzlátka byla moc roztomilá a hlasitě mečela.

Nakonec jsme pana majitele ještě trochu vyzpovídali, povyprávěl nám o historii Krevlic, která sahá do doby Napoleonských válek před 200 lety, kdy byly Krevlice majetkem rodu Haugvitzů.

Exkurze byla velmi zajímavá i proto, že přálo hezké počasí.

Žáci 9.ročníku a paní učitelka Renáta Pelánková

517518520521