Osvětim 2015

Na výlety se jezdí s různými cíli. Někoho lákají krásy přírody, jiné zajímavá města. Do bývalého koncentračního tábora Auschwitz a vyhlazovacího tábora Birkenau se jezdí za hlubokým zážitkem a poznáním temné části historie 20. století.

719720

718

Žáci devátých tříd vyrazili do Polska v pátek 29. května. Dlouhou cestu jim zkrátila paní průvodkyně povídáním o historii míst, kterými jsme projížděli. Pozornost věnovala samozřejmě i dějinám a současnosti Polska, o kterém jsme viděli zajímavý cestopisný film.

Popoledni jsme byli na místě a s průvodci se vydali do největší továrny na smrt, která kdy existovala. Prošli jsme bránou se známým nápisem o tom, že práce osvobozuje, a ocitli se mezi cihlovými baráky a ostnatými dráty. Prohlédli jsme si několik expozic dokumentujících zdejší hrůzy. Hromady brýlí, tisíce bot, kupy vlasů, kufry, s nimiž sem lidé přijížděli s nadějí v nový a lepší život, který zde rozhodně nečekal. U popraviště jsme položili kytici, kterou jsme zemřelým přivezli z České republiky. Druhou jsme zanechali u českého pomníku v Birkenau, který nám říká, že nemáme zapomenout.

Sedmdesát let uplynulo od konce druhé světové války. Je to hodně nebo málo? Rádi bychom věřili, že za sedmdesát let lidstvo zmoudřelo a nic podobného koncentračním a vyhlazovacím táborům se nebude opakovat. Události, o nichž denně slyšíme z nejrůznějších sdělovacích prostředků, nás však bohužel někdy přesvědčují o opaku.

Jak hodnotí exkurzi samotní žáci? Přečtěte si jejich slova:

Za 9. A I. Hladíková, J. Kolka, M. Tunkr:

Asi jsme nic horšího nezažili. Tábor Osvětim stále vypovídá o děsivých událostí, které se zde udály. Smrt, bolest, plynová komora...Sugestivní připomenutí hrůz, které se děly.

Za 9. B L Prchal:

Exkurze do Osvětimi pro mě byla zajímavá ze dvou důvodů: jednak jsem nikdy nenavštívil žádný jiný koncentrační tábor, jednak se o druhou světovou válku zajímám. Tábor je výplodem nenávisti nacistů k židům, odpůrcům jejich režimu a vůbec všem, kteří s jejich politikou nesouhlasili. Těch se zde chtěli co nejrychleji a nejlevněji zbavit.

Za 9. C K. Antlová, M. Novotná:

Myslíme si, že opravdu stálo za to, absolvovat tak dlouhou cestu a koncentrační a vyhlazovací tábor vidět na vlastní oči.

Mgr. Eva Čermáková

721