Divadélko pro školy

Stalo se již tradicí, že k nám každoročně zavítají s některým ze svých představení herci z Divadélka pro školy z Hradce Králové. Vždy se jedná o dvojici herců, kteří zvládnou mužské i ženské role, v případě potřeby si další „herce" vypůjčí z publika, což vždy sklidí obrovský úspěch.

502503

500

Letos mohli prvňáčci zhlédnout Pohádky z našeho statku, což je úsměvné vyprávění s maňásky a plyšáky o tom, jaká zvířata žijí na statku a jak vypadá běžný život hospodáře. Zápletka nastane ve chvíli, kdy pes zapomene štěkat a neví, jak říct hospodáři o jídlo. To pak všechny děti napovídají a doufají, že si pejsek vzpomene. A když později přijde zloděj pro vajíčka, to nastává ten pravý adrenalin, zdali vše dobře dopadne a zlo bude potrestáno.

Představení pro druhý stupeň jsou zaměřena k učivu. V 8. ročníku objednáváme obvykle Divadelní cestopis (úryvky děl světových dramatiků), ale letos jsme dali přednost jen jedné osobnosti - W. Shakespearovi. Žáci se mohli seznámit s jeho básnickou tvorbou (herci se nás snažili například přesvědčit, že i v 21. století lze lámat dívčí srdce sonety, přednášenými dokonce v originále), viděli jsme ukázky z jeho nejznámějších tragédií i komedií.

Tradičně pro 9. ročník objednáváme Divadelní učebnici, což je průřez českou divadelní tvorbou 20. století. Nakoukneme do Osvobozeného divadla za W+V do představení Don Juan & comp., uvidíme Čapkovu Válku s mloky, v Semaforu se podíváme za Suchým, Šlitrem i Molavcovou (v mužském podání je neodolatelná), pak navštívíme Husu na provázku v Baladě pro banditu a nakonec i Divadlo Járy Cimrmana při Vyšetřováním ztráty třídní knihy.

Všechny ukázky využívají situační humor, leckdy jsou na místě upraveny podle reakcí publika, takže smích je trvalou součástí těchto představení. A díky tomu, že žáci sami jdou mnohdy se svou kůží na trh, pamatují si snáze různé scény a ukázky divadelních her, takže jsou potom i při výuce úspěšnější.

Mgr. Markéta Velebová

501497492499494496495493498