Podivuhodné dobrodružství piráta Kolíska

„Podivuhodné dobrodružství piráta Kolíska" je název divadelního představení od oblíbeného autora Václava Čtvrtrka, které jsme zhlédli v brněnském divadle Polárka dne 11. listopadu 2013. Jednalo se o příběh Josefa – Pepíka Kolíska, který chodil do první třídy, kde se učil číst ze slabikáře, což ho vůbec nebavilo a nezajímalo.

205

210

207

Jeho snem bylo stát se námořníkem. Jednoho dne – zrovna na své narozeniny dostal od maminky námořnický oblek a od knihkupce Rotrekla krásně ilustrovanou knížku o dobrodružství pirátů na moři. Z dárků měl obrovskou radost a toužil se skutečně na moře dostat.

Jeho sen se mu splnil ve chvíli, kdy si před spaním prohlížel v knížce obrázky. Najednou se stalo něco nevídaného. Malovaná loď s piráty na palubě, velryba s vodotryskem i pestrobarevný papoušek ožili a malého Pepíka vtáhli do děje knížky. Vyplul s nimi na širé moře a zažil spoustu dobrodružství, která jsme zaujatě sledovali - co všechno musel Kolísko překonat, aby nakonec vše dobře dopadlo.

Závěrem měl příběh i výchovný efekt na naše začínající čtenáře. Pepík Kolísko nakonec ve stáří zjistil, jak je důležité naučit se číst. A sám se čtení - sice pozdě - ale přec doučil.

Ve škole jsme si pohádku ještě připomněli výtvarnou kresbou, která se dětem opravdu povedla.

Věříme, že děti budou na toto kulturní představení dlouho vzpomínat, jelikož na jejich tvářích byl vidět spokojený úsměv z příjemného zážitku.

Kolektiv učitelek prvních tříd

206208209