Besedy o energetice s dárkem

28. 5. a 29. 5. 2013 proběhly na naší škole předem naplánované besedy o energetice. Pan Tomáš Hejl a ing. Štěpán Foral z agentury JLM Praha přijeli se svou prezentací přednášky Energie budoucnost lidstva.

498

492

491

V úvodu vyzvali žáky, aby vždy přemýšleli nad tím, co se jim sděluje a hlavně, aby se nebáli zeptat, když něčemu nerozumí. A žáci se společně s nimi začali zamýšlet nad jednotlivými slajdy, ptali se lektorů, odpovídali jim ochotně na otázky, zkrátka byli aktivní. Vždyť za správnou odpověď od nich dostali odměnu ve formě odznáčku, časopisu nebo zapisovacího deníčku. Společně srovnávali energetické zdroje na Zemi, jejich výhody i nevýhody, došli k poznání, že člověk je vlastně na elektřině závislý. Byl jim objasněn princip BLACKOUTu, stejně jako se dozvěděli se, že základní nevýhodou trhu s elektřinou je její skladování, byla jim vysvětlena výroba elektrické energie, objasněn princip fungování JE, její přednosti a možné problémy. Beseda byla doplněna dvěma krátkými filmy o skladbě atomu a taky o bezpečnosti přepravního kontejneru pro přepravu vyhořelého paliva do úložiště. Pan Hejl žákům objasnil, kde všude se setkávají s radioaktivitou a jakým způsobem se lze před jednotlivými typy záření chránit. Následně změřil radioaktivní pozadí třídy a jednotlivé předměty, které běžně používáme.

Mgr. Marie Vlčková, učitelka fyziky

494495496497490