Terezín a Lidice

Asi každý obyvatel naší země ví, s jakými událostmi naší novodobé historie jsou spjaty názvy jmenovaných obcí. Na vlastní oči si je prohlédli naši žáci devátých tříd, kteří se vydali 31. 5. 2013 na exkurzi.

484

481

483

Nejprve je čekala návštěva Terezína. Paní průvodkyně nám popovídaly o historii pevnosti i ghetta, zhlédli jsme film mapující vývoj Terezína a také jsme se podívali do budovy bývalé školy, v níž je instalována výstava o Terezíně za 2. světové války.

V Lidicích jsme se také podívali na film, velmi zajímavě shrnoval nejen historii samotné obce, ale také nastínil hlavní události předválečného Československa.

A potom jsme zhlédli místní expozici, která syrovým způsobem mapuje hrůzný osud Lidic. Z celé vesnice zůstaly nedotčeny prakticky jen dveře kostela, jinak se až na několik drobností nezachovalo nic. U fotografií na stěnách čtete, kdy byly pořízeny, některé jen několik dní před tragédií. Z dalších fotografií na vás zhlíží oběti nejrůznějšího věku. Dojemné jsou vzpomínky přeživších lidických žen. A asi nejpůsobivější jsou dopisy dětí, které psaly těsně před svou smrtí svým blízkým.

Areál bývalých Lidic dnes připomíná krásný zelený park. Jen těžko si lze představit, že před sedmdesáti lety zde pulsoval život běžné české vesnice.

Mgr. Eva Čermáková

480482

Žáci řekli:

„Exkurze se mi velmi líbila. Byla poučná a jsem ráda, že jsem se zúčastnila. Zvláštní pocit, když si uvědomíte, co se v daných místech dělo."

Tereza Kokešová, 9. C

„Terezín i Lidice a jejich návštěva je obrovský zážitek. Když jsem si představila, že jsem třeba stála přesně na místě, kde byl zastřelený vězeň, projel mi tělem mráz. Nikdy na tuto exkurzi nezapomenu a ráda bych se na tato místa podívala znovu."

Zuzana Kožnarová, 9. C

„Terezín je zajímavé místo, ale nezapůsobilo na mě tolik jako Lidice, kde jsem měl husí kůži."

„Exkurze byla zajímavá. V Lidicích bylo hezké seznámit se s historií města, kterou většina z nás neznala. Procházka po místech, kde byla vesnice srovnaná se zemí, nás zaujala."

Žáci 9. A

„Bylo trošku depresivní vidět podmínky života v Terezíně a poslouchat, co se odehrávalo jak v Terezíně, tak v Lidicích."

Monika Hrušková 9.B

„Exkurze byla pěkná a zajímavá. Jen mě mrzelo škaredé počasí. Myslím si, že je to dobře, že jsme na těchto místech byli, protože každý člověk by měl aspoň trošku vidět a poznat, co se zde odehrávalo."

Tereza Havlátová 9.B

„Byl to taková depresivní pocit chodit po místech, kde se lidé trápili a byli nešťastní. Dozvěděla jsem se nové informace, poznala nová místa. Myslím si, že je dobré navštěvovat tato místa, abychom si uvědomili, že by se nic takového nemělo opakovat."

Kateřina Neklapilová 9.B

„Exkurze se nám líbila, dozvěděli jsme se nové informace, více na nás zapůsobily Lidice. Trápilo nás špatné počasí."

Pavla Fajtová, Nikol Rozmarynová, Lucie Světlíková, Erika Nováčková 9. B