Velká Bíteš

Vzácná návštěva na základní škole

Jsou místa, která se vám vryjí hluboko do paměti a rádi se k nim alespoň ve vzpomínkách vracíte. Jsou lidé, kteří vás osloví, a těšíte se na jakékoli další setkání s nimi. Takovým člověkem se pro nás stala paní Erika Bezdíčková, kterou jsme v Základní škole Velká Bíteš ve čtvrtek 4. dubna 2013 již po několikáté s radostí přivítaly.

192193

 191

Každý z nás si čas od času stýská, každý z nás je někdy v životě nespokojený. Paní Bezdíčkovou jsme nikdy neslyšely postěžovat si. A to i přes to, že málokdo prožil ve svém životě tolik utrpení co ona. Patří totiž k lidem, kteří na vlastní kůži pocítili obsah slova holocaust. A proto za námi do školy přijíždí, aby žáci měli možnost slyšet její vzpomínání na druhou světovou válku. Násilí, genocida, rasismus, útisk – to nejsou bohužel prázdná slova ani dnes. Naopak - stále patří k aktuálním a palčivým společenským problémům dneška téměř na celém světě, o tom snad nikdo z nás nemůže pochybovat.

Besedou s paní Bezdíčkovou chceme naše žáky přivést k tomu, aby nikdy nepřipustili opakování toho, čemu se zatajeným dechem poslouchají.

Žáci během besedy zhlédli dokumentární film, mohli si zakoupit autobiografickou knihu Moje dlouhé mlčení, kterou jim autorka ochotně podepsala. Zájemci si mohli pořídit i další knihu s tematikou holocaustu, kterou paní Bezdíčková přeložila do češtiny. Přes svůj vyšší věk (který by jí ovšem málokdo hádal) je stále velmi aktivní – překládá, studuje na univerzitě třetího věku, tvoří webové stránky, jezdí za studenty se svým životním příběhem.

My jsme naše žáky vyzvaly k napsání krátkého sdělení, jak na ně beseda zapůsobila. Přečtěte si zde některé odpovědi, potěšily nás a věříme, že i milou adresátku, jíž dopisy našich žáků rády pošleme.

Mgr. Eva Čermáková, Mgr. Jaroslava Cendelínová

 

Dobrý den, paní Bezdíčková.

Na přednášce jste nás velice ohromila tím, co jste zažila v dětství a jak jste dokázala znovu začít.

Všichni jsme tak trochu věděli, co se v koncentračních táborech dělo, ale přiblížila jste nám to tak, že jsme si představovali, jaké by to bylo být na vašem místě.

Obdivujeme vaši víru v život, líbí se nám vaše životní priorita - rodina, když pro mnoho lidí jsou to peníze.

Jan Bartošek, Vojta Švanda, 9. A

 

Dobrý den, paní Bezdíčková.

Hrozně jste mě překvapila. Vůbec, ale vůbec bych vám netipovala váš věk. Jste moc pěkná, kdybych vás potkala v Brně na ulici, nikdy bych nevěřila, čím jste si prošla. Beseda byla nejlepší, kterou jsme ve škole měli. I dokument byl velmi zajímavý. Jste silná žena.

Karolína Báborová, 9. A

 

Milá paní Bezdíčková,

na setkání s Vámi jsem se moc těšila, protože mě období 2. světové války zajímá. Myslím si, že pro naši generaci je důležité, abychom o tomto období slyšeli z úst někoho, kdo si tuto dobu opravdu prožil, protože z knížek a na internetu si toho můžeme najít mraky, ale nebudeme si to umět zcela přestavit. Z vaší besedy jsem byla nadšená a moc Vás obdivuju za to, že jste se nevzdala i přesto, co všechno jste zažila. Jsem ráda, že jsem měla možnost se s Vámi setkat.

Tereza Havlátová, 9. A

 

Paní Bezdíčková.

Beseda s Vámi se moc líbila, ten pocit z natočeného dokumentu, kdy se emoce přesunou do lidského těla a člověk se vžije do situace druhého, je nepopsatelný. Asi těžko si dnešní generace může představit, čím jste si prošla a jaké to muselo být.

Fajtová Pavla