Na Ostrůvku

V měsíci březnu letošního roku se žáci šestých tříd vydali na Ostrůvek. A nebyl to ostrůvek ledajaký, ale takový, kde se děti formou hry učí a vzdělávají. Tématem, které nás tentokrát zajímalo, byly odpady. Všichni víme, že odpady bohužel tvoří každý z nás. Ale víme, jak s nimi správně nakládat?

092095

093

Děti se ve třech skupinách postupně seznámily s tím, co patří do kontejneru na plast, co na papír a co třeba správně skončí v popelnicích.Uvědomily si, jak je dobré recyklovat. Také jsme sledovali jednotlivé značky, kterými jsou opatřeny obaly různých výrobků, a vysvětlovali si, co která znamená, a učili se šetrně a odpovědně nakupovat. Zabývali jsme se i tím, jak můžeme šetřit elektrickou energii, vodu a plyn v našich domácnostech. Závěrem byli naši žáci pochváleni za aktivitu a znalosti, které zde prokázali.

Návštěva archivu

Šestá B a C v rámci exkurze do Velkého Meziříčí absolvovala i návštěvu Státního okresního archivu – pobočky ve Velkém Meziříčí. Mgr. Martin Štindl, PhD. si pro děti připravil krátké povídání o tom, co je to vlastně archiv a k čemu slouží. Žáky nejvíce nadchly ukázky archiválií – vždyť listiny z 15. či 16. století, pečeti a pečetidla, originál Smolné knihy Velké Bíteše – to nevidíte každý den!

Věříme, že si žáci odvezli z Velkého Meziříčí spoustu dojmů, ale také nových informací.

Mgr. Eva Čermáková

Názory žáků 6. A:

Bylo to zábavné. Naučili nás, jak šetřit vodou a jak třídit odpad.
Michal Krůza

Strašně si mi líbilo nakupování. Nakupovali jsme produkty, které se nejlépe recyklují a nejsou škodlivé pro přírodu. Dozvěděla jsem se, že z odpadů lze udělat mnoho věcí, které znovu použijeme.
Adéla Holíková

Nejvíce se mi líbil film o recyklaci a také, jak jsme nakupovali. I prostředí v Ostrůvku se mi líbilo, všude vonělo koření.
Ivana Lacinová

Líbilo se mi, že nám ukázali, co se z odpadků stane. Nikdy by mě nenapadlo, že např. povlečení se vyrábí z plastových lahví.
Lída Kučerová

Na Ostrůvku se mi líbilo, jak bylo vše hezky připravené. Myslím, že to bylo super.
Pavla Velebová

Bylo to zábavné a poučné. Dozvěděli jsme se, jak šetřit.
Dominik Matoušek

094