DYS - netradičně

Základní škola Velká Bíteš je pilotní školou programu Jazyky bez bariér, který opakovaně získává ocenění na mezinárodních soutěžích inovací. V posledních dvou letech to bylo v Norimberku a na Taiwanu - stříbrné medaile, v Zagrebu dokonce medaile zlatá. Přestože je takto oceňován, cestu k učitelům do škol a k dětem do rodin nemá program umetenou. Program je určen především pro děti s poruchami učení - zjednodušeně dyslektické žáky, kterým má usnadnit především výuku jazyků.

183.jpg179.jpg 181.jpg
Podporu při jazykové výuce potřebují také děti z dětských domovů, kde chybí rodičovská pomoc a motivace k lepším výkonům. Proto autorka projektu Ing. Dagmar Rýdlová řeší osvětu formou názorné filmové ukázky s názvem „Bavíme se česky i anglicky“. Natáčení se uskutečnilo 7. prosince 2011 v DYS-centru Praha. Hlavními protagonisty byly děti z dětských domovů a učitelky angličtiny, hostem dne byl Dan Bárta, zpěvák, textař a fotograf. Film je realizován s finanční pomocí Nadace Tereza Maxová dětem.

Vzhledem k tomu, že paní Rýdlová považuje bítešskou základní školu za kolébku svého programu, mohl jsem prezentovat a současně reprezentovat naši školu a město při tomto natáčení, které probíhalo ve velice vstřícné a příjemné atmosféře.

Využívám příležitosti a vyzývám rodiče žáků s poruchami učení, kteří navštěvují naši školu, aby se blíže informovali ve škole o možnosti využití programu Jazyky bez bariér. Nápomocny jim v tom budou učitelky Mgr. Milada Sklenářová na I. stupni a Ing. Věra Poláchová na II. stupni Základní školy Velká Bíteš. Licenci tohoto programu sponzorsky financovala První brněnská strojírna Velká Bíteš, a.s., a licence je platná pro žáky školy také na domácí přípravu.

Mgr. Dalibor Kolář, ředitel školy

178.jpg182.jpg184.jpg185.jpg180.jpg