Městské muzeum ve Velké Bíteši

Žáci třetích tříd - v rámci projektu Velká Bíteš - se zajímají o historii tohoto města. Doposud se o ní dovídali pouze teoreticky pomocí starých fotografií, obrázků z knížek, z vyprávění,…. Aby ji poznali blíže – „na vlastní oči“, vydali se za ní dne 18. května 2011 do Městského muzea ve Velké Bíteši.

0474.jpg0475.jpg 0476.jpg

Během vyčerpávajícího výkladu Bc. Ivo Kříže si prohlíželi zdejší zajímavou expozici. Ve vitrínách zhlédli historické písemnosti a mapy tohoto města, středověké nálezy (keramiku, cínové nádobí,..), mučednické nástroje kata (drtič kloubů, palečnice,..), řemeslnické nástroje tehdejších mistrů (krejčovské nůžky, truhlářský hoblík, kovářské kleště,…), dále váhy, odměrky na sypké látky z roku 1783, míru vídeňského lokte, mincíř, sadu kovového závaží používaných na trzích, originální láhve, džbány z bítešského pivovaru, přísežný krucifix (pro přísahu při výpovědi svědků), bítešský modrotisk i fajáns (malovaná keramika), kroje Národopisného souboru Bítešan a další exponáty týkající se Velké Bíteše.

Děti tato prohlídka a informace s ní spojené velmi zajímala. Nyní mají mnohem bližší představu o historii svého města.

Mgr. Ilona Lišková

0477.jpg0478.jpg0479.jpg0480.jpg0481.jpg0482.jpg0483.jpg