Terezín, Lidice 2011

V pátek 6. května vyjeli žáci devátých tříd po stopách historie druhé světové války. Jejich prvním cílem byl Terezín. Cesta ubíhala velmi rychle a před devátou hodinou jsme již byli na místě. V Terezíně jsme si prohlédli Malou pevnost – ghetto, kam byli během války sváženi židé z celé Evropy.

0414.jpg0420.jpg 0419.jpg

Náladu nám trochu pokazila skutečnost, že vzhledem k velké vytíženosti zdejších průvodců se nám mohla věnovat jen jedna paní průvodkyně. Ale její povídání bylo velmi zajímavé, a proto se žáci snažili být co nejtišší, aby jim neuniklo ani slovo. Odměnou jim i nám bylo závěrečné konstatování, že naše skupina patřila mezi nejukázněnější navzdory své početnosti. V Terezíně jsme zhlédli i krátký film o historii města a také útržek propagandistického filmu, který byl natočen během války. K popravišti jsme položili kytici květů a pak už jsme zdejší nehostinné prostředí opustili.

Netrvalo to dlouho a dojeli jsme do naší další cílové stanice. Tou byly Lidice, vesnice, kterou nacisté bezohledně vypálili a srovnali se zemí jako odvetu za atentát na R. Heydricha. Nejprve jsme se i zde podívali na film mapující historii Československé republiky od jejího vzniku do roku 1942. Poté jsme si prohlédli expozici a pak nás paní průvodkyně provedla po cestičkách, které vedly Lidicemi, než je potkal jejich neblahý osud.

U pomníku lidických dětí jsme se vyfotografovali a také zde jsme zanechali kytici květů. Nově zjištěné informace žáci zapisovali do připravených pracovních listů. Naše cesta byla u konce. Věříme, že v žácích zůstanou dojmy z těchto míst co nejdéle.

Mgr. Eva Čermáková

0418.jpg0417.jpg0416.jpg