Besedy s odborníky

Nikdo z nás si nedovede představit den bez elektrické energie. Je samozřejmostí, že ji všichni plně využíváme, slouží nám dobře, ale přesto, že se o ní na základní škole učí, vědí o ní žáci stále málo. Proto v rámci výuky fyziky proběhla beseda s pracovníky ČEZ o energetice v České republice.

0281.jpg0282.jpg

Nejdříve se žáci seznámili se spotřebou elektrické energie v ČR, následně mohli porovnat efektivnost výroby elektřiny a výkony různých typů elektráren a také poznali alternativní zdroje energie. Povídali si o výhodách a nevýhodách různých energetických zdrojů, zhlédli animovaný film o atomech. Přednášející se snažili zpestřit dvouhodinovou besedu zajímavými historkami z běžného života. Na závěr zodpověděli na dotazy žáků.

Souběžně s touto besedou proběhla přednáška o zdravé výživě a nejčastější civilizační nemoci, obezitě. Pan doktor z VZP seznámil žáky se správnými stravovacími návyky. Poradil jim, jak si mají rozdělit jídlo během dne. Potom si mohli udělat malý test, ve kterém zjistili, zda jsou nebo nejsou obézní. Žáci dostali také malý dárek, "tahák" na ledničku, z něhož se dozvěděli, jaké potraviny jsou určeny pro správnou výživu.

Mgr. Eva Čermáková, Mgr. Marie Vlčková

Ohlasy žáků osmých tříd:

Beseda o obezitě byla lepší než o energii, protože jsme dostali zajímavý tahák na ledničku.
Tomáš Všianský, 8. B

Beseda o obezitě se mi líbila víc. Dozvěděli jsme se, jak se máme správně stravovat. Snažím se to dodržovat.
Emilie Kratochvílová, 8. B

Líbilo se mi, že nám vysvětlili princip, spotřebu a výrobu energie v různých elektrárnách. Dozvěděl jsem se o nevýhodnosti fotovoltaických elektráren v ČR. Mně se také nelíbí, protože do naší přírody nepatří.
Petr Havlát, 8. B

V 8. A děvčata většinou označovala jako zajímavější besedu o obezitě. Nabídla jim nové informace týkající se zdravého stravování.

Chlapce naopak více zaujala energetika:

Bylo to poučné, zvláště informace o úsporách, jak a z čeho se energie vyrábí.
Jan Maloň

Energetika byla zajímavá, zejména grafy o spotřebě energie na světě.
Tomáš Hamřík, Jiří Valach