„1! 2! 3! My jsme Tygři!“ aneb…

…první vítězství BK Tygři Velká Bíteš v soutěži České basketbalové federace v kategorii nejmladší mini chlapci

Pátý dvoj-zápas konečně přinesl pro náš tým vítězství. Podle výsledků našeho soupeře z Podolí u Brna, kam jsme v neděli 16. ledna zajížděli, se dala očekávat vyrovnaná hra, ale podle zkušeností nám bylo jasné, že vše může být úplně jinak.

0232.jpg0233.jpg 0234.jpg

V dalších dvou odstavcích je uvedena reportáž ze zápasu. Jen pro orientaci uvádím, že MINI basketbal se hraje podle pravidel velkého basketbalu jen s drobnými úpravami pro mladší děti. Např. výška koše není 305, ale 260cm. Dále míč pro hru je velikosti č.5 oproti velikosti č.6 pro ženy a č.7 pro muže. Počet hráčů na hřišti je stejný, jen je upraveno střídání a celkový minimální počet hráčů potřebných pro utkání je větší - 10, maximálně 15.

Hned od začátku prvního ze dvou zápasů naše „šelmy“ zatly drápky. Nastoupila úvodní pětka ve složení Jirka DOUBEK, Vítek GAIZURA, Marek CHADIM, Vojta ŘEPA (kapitán) a František PETŘÍČEK. Po první čtvrtině prvního zápasu (13:2 - pro Tygry) se náš sen o prvním vítězství pomalu stával skutečností. Do druhé čtvrtiny zápasu nastoupili na palubku Filip AMBROŽ, Milan CENDELÍN, Filip GAIZURA, Vojta SVOBODA a Roman URBÁNEK (na lavičce podporoval tým zraněný hráč ze zápasu proti Žďáru nad Sázavou Michal VALLA). Tato pětka nasázela soupeři dalších 14 a obdržela pouhých 7 bodů (27:9- pro Tygry). V další čtvrtině nastoupila opět úvodní pětka, která nezaspala a dala opět více než deset, a to krásných 11 bodů a obdržela 2 (38:11 - pro Tygry). V poslední čtvrtině náš tým pokračoval zvýšením skóre o 10 bodů a od soupeře dostal body 2 (48:13 - pro Tygry). Celkový výsledek prvního zápasu 48:13 byl pro nás nadmíru uspokojující. Většina košů padla z rychlých protiútoků a skvělé rozehrávky na polovině soupeře.

Zato obrana byla více kolektivní a hlavně vzhledem k našim zkušenostem na jedničku. Jak jsem již zmínil, hraje se podle pravidel MINI basketbalu, kde může každý hráč nastoupit pouze ve dvou čtvrtinách, proto jsme museli zejména dbát na to, aby jednotliví hráči nenasbírali více jak pět osobních chyb. Kdyby se nám nepodařilo toto kritérium dodržet, hra by dále pokračovala, pro náš celkový počet 10 hráčů, „přesilovkou“ 5 na 4 pro soupeře. Kluci byli ale zodpovědní a nefaulovali. Tým za celý zápas nasbíral 6 technických chyb a maximální počet osobních chyb jednotlivce byl pouze 2.

Do druhého zápasu vstoupil soupeř lépe. V poločase (po dvou čtvrtinách) byl stav skóre 14:14. Na výsledku se podepsala únava naplno čistě bránících našich hráčů. Štěstí jsme šli ale naproti. Třetí čtvrtina byla rozhodující, na jejím konci mluvil celkový výsledek 33:22 jasně pro další vyhraný zápas. Se zbytky sil jsme ve čtvrté závěrečné čtvrtině střetnutí zdárně udrželi aktivního soupeře na uzdě a nepustili ho do žádných větších akcí. Druhý zápas skončil 35:22 pro Bíteš a oslavy mohly propuknout :-)

Poděkování patří také rodičům, kteří zajišťují dopravu hráčů. Především však jako vždy perfektně fandili!

Dále bych chtěl poděkovat dalším dobrovolníkům, kteří svůj čas věnují mladším dětem - deváťákům Tomáši Svobodovi a Karlu Veverkovi a gymnazistovi Tomáši Kolářovi, který je současně asistentem trenéra, a Mgr. Daliboru Kolářovi, statutárnímu zástupci klubu. Bez tohoto realizačního týmu je účast v této soutěži nemožná. Poděkování patří i příspěvkové organizaci ZŠ Velká Bíteš za prostory pro trénink, pořádání domácích zápasů, které nám propůjčuje zdarma jako všem ostatním klubům z Velké Bíteše zabývajícím se sportem dětí a mládeže.

V této sezóně nás čekají ještě tři dvoj-zápasy, z toho dva doma ve sportovní hale II. stupně ZŠ Velká Bíteš. Všichni příznivci tohoto sportu jsou vítáni (nezapomeňte na přezůvky).

Proti týmům z Brna se dá ale očekávat výsledek jasně mluvící pro soupeře. Náš tým trénuje necelý rok a kluby jako JCB Brno a SAM BŠM Brno trénují děti v této kategorii již čtvrtým rokem. Jejich základna čítá i 80 hráčů, ze kterých na zápas vybírají 15 nejlepších. Pro nás to ale není překážka, je to jen další motivace do další zápasů, do dalších sezón. Pro další ročník soutěže se chystáme rozšířit účast našeho klubu i v jiných věkových kategorií. Nábor bude probíhat opět na jaře (březen-duben).

Za BK Tygři Velká Bíteš

trenér Dalibor Kolář ml.