JEDU

0590.jpgNení jenom přání se někam přemístit, ale i zkratka pro jadernou elektrárnu v Dukovanech.

V polovině měsíce května žáci devátých ročníků navštívili komunikační centrum elektrárny, kde pracovníci centra mediálním a slovním vyjádřením je seznámili s principem a systémem provozu celé jaderné elektrárny nejen na obrazovém zpracování formou promítání, ale i na kvalitně provedených modelech jednotlivých částí elektrárny včetně systému, kde probíhá štěpení jaderného paliva a princip primárního okruhu, jeho ochrany a možnosti stupně nebezpečí. Sekundární okruh a jeho pochopení ukázalo výhodu využití energie z jádra.

Pracovníci centra spolupracovali s žáky a zcela dostatečně a fundovaně odpovídali na jejich dotazy.

Žáci si tak mohli udělat vlastní podložený názor na využití jaderné energie pro výrobu energie elektrické.

Exkurze na jaderné elektrárně byla zcela zdarma, žáci financovali dopravu. Pro žáky byla návštěva přínosem ve výuce, neboť tak vybavené učebny na základní škole nemají k dispozici.

Jaroslav Koudelka