Čtvrťáci a toulavý autobus

V naší zemi je mnoho památných míst. Připomínají nám slavné, ale i smutné události našich dějin. Děti by je měly znát. Jsou poučením pro jejich budoucnost.

0517.jpg0518.jpg 0519.jpg
Prvním zastavením našeho putování na místa, o kterých jsme se učili ve vlastivědě, se stal Archeoskanzen Modrá - velkomoravské opevněné sídliště středního Pomoraví z 9. století. Děti nahlédly do raného středověku, do období Velké Moravy. Poznávaly stavby a způsob života starých Slovanů, vyzkoušely si dávná řemesla, ochutnaly si chlebovou placku, střílely ze starých luků, pozorovaly práci hrnčíře...

Po programu ve skanzenu jsme se přemístili do slavné baziliky ve Velehradu, místa, které navštěvují tisíce lidí, aby si připomněly slávu Velké Moravy. Děti se podívaly na místo vzniku prvního státu na našem území, připomněly si příchod a poslání věrozvěstů Konstantina (Cyrila) a Metoděje. Po úžasné prohlídce nás autobus dovezl k hradu Buchlov.

Přivítal nás mohutný středověký hrad a velmi příjemná paní průvodkyně. To, co se děti dozvídaly v hodinách vlastivědy, měly nyní možnost vidět. Prohlédly si černou kuchyni, procházely tmavými chodbami a dozvídaly se o kruté strategii obrany hradu. Podívaly se do jídelny s korýtkem a pověstným varováním od hradu dále a o neštěstí nenadálém. Prohlédli jsme si zbrojnici, mučící nástroje, mumii dovezenou hradním pánem a expozici věnovanou magii a okultismu. O strašidelný závěr se nám postarala černá hradní paní. Rozloučila se s námi tak, že jsme všichni vyjekli a poskočili.

Výlet se nám vydařil. Viděli jsme, co jsme si naplánovali, nikdo se nezranil ani nezabloudil. Ovšem tradiční výletní popěvek o nezmoknutí letos nezazněl. Zmokli jsme.

Za čtvrté ročníky Mgr. Magda Videnská a Mgr. Helena Vyroubalová