1. stupeň - Exkurze a projekt Brno

V květnu se žáci všech 4. ročníků zúčastnili exkurze do Brna.Ve čtení se seznámili s nejznámějšími brněnskými pověstmi, ve vlastivědě se dověděli o nejvýznamnějších brněnských pamětihodnostech, závodech, školách, veletrzích a okolí Brna a vyrazili si to ověřit přímo do terénu.

0106.jpg0107.jpg 0108.jpg

Naše první kroky vedly na Špilberk do kasemat. Tam nám paní průvodkyně poutavě vyprávěla o historii Špilberku a o tom, koho v kasematech věznili a co vězně všechno čekalo. Pak jsme si důkladně prohlédli celý Špilberk a nevynechali jsme ani zvonkohru a místní studnu. Dalším naším cílem byl Petrov. Jelikož všichni známe pověst o tom, proč se na Petrově zvoní poledne v 11 hodin, chtěli jsme vystoupit na věž kostela, na které visí pověstné zvony. Potom následoval velmi náročný bobřík mlčení uvnitř chrámu, ale to, co jsme viděli, určitě stálo zato. Přes Zelný trh naše další kroky směřovaly k radnici. O té jsme znali pověsti zrovna tři, takže jsme si je tam připomněli a pokochali se z výšky výhledem na město. Přes Náměstí Svobody jsme přeběhli ke kostelu sv. Jakuba. Všichni byli totiž zvědaví na neslušného mužíčka nad oknem kostela, kterým se stavitel pomstil radním za své odvolání ze stavby. Hodně jsme toho v Brně nachodili, poznali a objevili, a tak naše poslední kroky za odměnu směřovaly do Mc Donalda. Další dny jsme pak ve škole s novými znalostmi už lehce dokončili naše projekty o Brně.

0109.jpg0110.jpg0111.jpg0112.jpg0113.jpg0114.jpg

RNDr Iva Syslová