1. stupeň - Noc s Andersenem – poprvé na naší škole

Večer 3. dubna 2009 knihovna naší školy ožila. Bludičky Knihomilka a Knihomorka přivítaly dvacet druháčků, kteří se poprvé mohli účastnit akce Noc s Andersenem. Děti se setkaly s Jedubabkou i s bytostí, které na konci večera přisoudily kouzelné jméno " princezna Knihovnička"… Letos se četlo a spalo na více než osmi stech místech! (Naše přihláška měla číslo 748.)

135.jpg136.jpg 137.jpg
Akce se koná v den výročí narození pohádkáře H. Ch. Andersena, tj. 2.4., kdy si připomínáme také Mezinárodní den dětské knihy.

Jak to vypadalo v naší školní knihovně?
Každá z knihoven si vymýšlí program podle svých potřeb a možností. Naše děti, které si splněním předem daných podmínek zasloužily stát se "Andersenovým spinkáčkem", poslouchaly ten večer pohádky, četly, vyhledávaly knížky, které princezna Knihovnička ne a ne najít, poznávaly postavy a melodie ze známých příběhů. Trochu se tančilo, kreslilo i sportovalo. Povídalo se o knížkách a o tom, proč je dobré číst. Odměnou byly nejen medové perníčky od Jedubabky, malé dárečky a pamětní listy. Malým čtenářům se dostalo ocenění hlavně za to, že rádi čtou, přestože jiných lákadel je kolem nich spousta. Svým kamarádům, které čtení ještě moc nebaví, vzkazují, že "číst je zábava, že je potřeba začít – a pak už to půjde, že čtením se nic nezkazí", ale také třeba že "…knížka je kamarád, že nás něco naučí."
Děti, plné dojmů, nemohly usnout ani po pohádce, kterou jim na dobrou noc přečetl pan ředitel. Bludičky ještě před půlnocí rozeslaly rodičům e-mailem foto spících dětí a pak už všichni spali a spali – určitě lépe, než Andersenova Princezna na hrášku…

Veliké poděkování patří vedení školy za to, že jsme mohli bez problémů využít její prostory v neobvyklém čase. Učitelkám prvního i druhého stupně – za spolupráci a za zajímavé nápady. Pomohly nejen s programem, ale zapojily do přípravy i žáky sedmých, osmých a devátých tříd. Někteří pekli, malovali, vymýšleli a pětice z nich se stala našimi asistenty po celý pohádkový večer. Poděkování patří i rodičům, kteří nám svěřili své děti přes noc. A samozřejmě největší dík patří dětem - zapáleným čtenářům! I u nás všechno dobře dopadlo tak, jak to v pohádkách bývá. Všichni doufáme, že jsme letošním rokem zahájili tradici, ve které budeme v příštích letech rádi pokračovat.

138.jpg139.jpg140.jpg
Bludičky Knihomilka a Knihomorka, princezna Knihovnička a Jedubabka