Velká Bíteš

2. stupeň - Vznešená hudba a hlas ticha

Ve středu 15. dubna měli žáci šestého, sedmého a osmého ročníku možnost zažít v rámci výchovného koncertu něco nepříliš běžného. I místo, v němž jsme se sešli, je poněkud neobvyklé pro pořádání výchovných koncertů. Tentokrát jsme se totiž setkali ve velkobítešském kostele sv. Jana Křtitele. Ostatně - kde jinde byste mohli slyšet hudbu chrámových varhan než právě v kostele?

419.jpg420.jpg 421.jpg
Hodinka, jež byla pro koncert určená, uběhla velmi rychle. Střídalo se poutavé slovo pana Kubáta, varhaníka s vznešeným zvukem nástroje, o němž jsme se dozvěděli spoustu zajímavých informací, třeba že malé varhany stojí asi tolik jako malý dům a cena velkých varhan se rovná ceně honosné vily, že největší varhany v České republice najdete v Olomouci, že největší varhany na světě mají v USA, ale nikdy je neuslyší v plném nasazení, protože sílu jejich zvuku by zdi zkrátka nevydržely...

Někteří z nás se možná zamysleli nad konstatováním, že všechna ta drahá auta, mobily a počítače, jež vlastníme nebo toužíme vlastnit, asi těžko přežijí dobu několika staletí, jako se to podařilo varhanům vyrobeným pro nás v temném středověku.

Mnozí jsme se poctivě snažili aspoň chvíli nemluvit a nehýbat se a slyšet ticho, jehož se nám v dnešní době příliš nedostává...

Na závěr jsme si prohlédli varhany zblízka, protože pan varhaník nás pozval k sobě na kůr. Myslím, že obsah slovního spojení "výchovný koncert" se tentokrát podařilo panu Kubátovi a varhanům beze zbytku naplnit.

Mgr. Eva Čermáková