Velká Bíteš

1. stupeň - Záchrana ropuchy obecné ve výtvarce

Je to neobyčejně potřebný a užitečný živočich, protože se živí slimáky, hmyzem a jinými živočichy škodlivými pro pěstitele. Její kůže není dráždivá, ale v případě nebezpečí dovede vylučovat jed.

400.jpg401.jpg 402.jpg
Ropucha má zvláštní rozmnožovací návyky. V březnu až dubnu, po zimním spánku, opouští úkryty, aby se vydala na cestu do rybníka.

Hlavními překážkami na její cestě je překonání komunikací, jako jsou silnice a polní cesty. Za krásného slunečného dne v úterý 7. 4. jsme těmto pasivně chráněným živočichům pomohli překonat využívanou polní a lesní cestu v oblasti Koupelny a k ní přilehlých rybníků u bývalé cihelny. Stovky ropuch zachránili před možným přejetím žáci 5. B třídy kupodivu v rámci výuky výtvarné výchovy. Kresba v plenéru (malování ve volné přírodě podle skutečnosti) je totiž oblíbenou činností v tomto předmětu.

"Záchranáři" poznali, že pomoc živočichům k přežití stojí někdy hodně úsilí a překonání zábran. Přesto odcházeli s novým zážitkem, uspokojením a prakticky poznanými znalostmi z oblasti přírodovědy.

Fotografie zachycují naše "záchranáře" při akci.

Marie Kolářová

403.jpg404.jpg405.jpg406.jpg407.jpg408.jpg