Lyžařské ohlédnutí - lyžování na ZŠ Velká Bíteš

Dostatečná sněhová nadílka letošní zimy, posunutá do období počátku nového roku, doplněná na sjezdovkách mohutným umělým zasněžováním, umožnila realizaci všech plánovaných lyžařských aktivit na Základní škole Velká Bíteš. Od počátku ledna do konce února proběhlo celkem 5 lyžařských výcvikových kurzů (LVK) , z nichž 4 byly internátní formou, tedy s ubytováním.

336.jpg337.jpg 338.jpg
Pro žáky 3., 4. a 5. ročníku byl kurz nepovinný, ve třech termínech se ho zúčastnilo takřka 80 dětí. Stanovený cíl - zvládnout základy lyžování či snowboardingu byl splněn. Další dílčí cíl - zjistit a rozhodnout o vhodnosti lyžařského výcviku pro tuto kategorii byl naplněn také - v příštím školním roce bude LVK zařazen do 4. ročníku jako doporučený, od školního roku 2010/2011 se stane součástí plnění školního vzdělávacího programu naší školy.

Žáci 7. ročníku, pro něž je LVK jako součást výuky tělesné výchovy povinný, absolvovali v počtu 31 kurz formou dojíždění ve skiareálech ve Velkém Meziříčí a v Novém Městě na Moravě. Zbývajících 46 sedmáků strávilo 6 vydařených lyžařských dnů ve Skiparku Ružomberok - Malino Brdo ve Velké Fatře.

Velkofatranský areál vysněžený přírodním i technickým sněhem do výšky takřka jednoho metru, příznivé počasí s občasnou nadílkou prašanu a relativně volné sjezdovky všech stupňů obtížnosti skýtaly v posledním únorovém týdnu podobně jako v předchozích třech letech takřka ideální podmínky pro úplné začátečníky i zkušenější lyžaře. Následovala každodenní relaxace v bazénech zcela nově otevřeného termálního aquaparku v lázních Lúčky, kde jsme byli ubytovaní. Výlet na Štrbské Pleso ve Vysokých Tatrách m.j. s výstupem na věž středního skokanského můstku, na kterém před měsícem probíhalo juniorské mistrovství světa, a výjezd sedačkovou lanovkou na Solisko do výšky takřka 2000 m n.m., vyplnily povinný půldenní lyžařský půst.

Také tento závěrečný kurz proběhl stejně jako ostatní bez úrazu. Hlavní podíl na tomto faktu má ukázněnost drtivé většiny žáků a zodpovědný profesionální přístup všech instruktorů z řad učitelů školy i externistů.

V průběhu necelých dvou měsíců prošlo základním lyžařským výcvikem přes150 dětí, což je takřka čtvrtina žáků naší školy. Tento fakt je plně v souladu s koncepcí rozvoje školy. Rozvoj a podpora pohybových aktivit totiž patří mezi pět priorit, jimiž se naše škola profiluje. Věřím, že v příštích letech navážeme kvalitativně i kvantitativně na letošní školní lyžování tak, aby každý z vycházejících žáků Základní školy ve Velké Bíteši v následujícím roce na střední škole, kde je LVK zařazen do prvního ročníku, nehledal pseudodůvody, jak se tomuto kurzu vyhnout.

SKOL.

Mgr. Dalibor Kolář, vedoucí kurzů