2. stupeň - Mezinárodní projektová soutěž

V období před jarními prázdninami se žáci 8. ročníku zapojili do česko-rakouské projektové soutěže na téma Rakousko-Česko v roce 2020 vize pro společnou budoucnost v srdci Evropy.

330.jpg331.jpg 332.jpg
Tato mezinárodní soutěž byla vyhlášena pro kraje Vysočina, Jihomoravský a Jihočeský. Všechny tři ročníky se rozdělily do menších skupin a začaly vytvářet práce různého druhu od výtvarných, mediálních, prezentací až po novinové listy. Konečným výsledkem bylo celkem sedm projektů, které jsme odesílali do Žďáru nad Sázavou, kde zasedala komise, která rozhodla o dalším postupu některých projektů. Ze všech projektů postoupil jeden k mezinárodní komisi. Skupina - Osmáci ve složení Kratochvílová Tereza, Tesařová Michaela, Růdová Marcela, Dostál David, Benčík Marek, Lupínek Libor vypracovala projekt, jehož cílem je spojení Rakouska a Česka v blízké budoucnosti. 3D projekt symbolizuje moderní vědu, ale i zachování staré architektury ve městech. Společný palác pro oba prezidenty dokazuje lepší možnost domluvy mezi státy.

I když postoupil pouze jeden projekt, ostatní jsou také velice zajímavé a určitě je na místě se o nich zmínit a stručně je charakterizovat.

Skupina pod názvem 8.C - Céčko ve složení Neklapilová Petra, Cendelínová Ivana, Matoušková Eliška, Velebová Eliška, Matoušek David, Pohanka Pavel pracovala na zeměpisně-výtvarném projektu, který měl znázornit společnou cestu a budoucnost.

Výsledkem práce bylo vytvoření 3D projektu v barevném provedení, jak si představují přátelství obou zemí.

Skupina Bítešáci - Bártová Klára, Sojková Sabina, Holubářová Lucie, Jiranková Lucie, Hortová Zdenka, Malec Josef, Doubková Jana, Klusáková Hana, Dolníček Michal pracovala na projektu, jehož výsledkem je kniha Česrak, která symbolizuje sbližování našich národů. Použili propojení fotografií prezidentů Rakouska a ČR, spojení názvů hlavních měst, navrhli novou podobu peněz a pečeti.

Skupina Céčka pracovala ve složení Volná Petra, Janečková Andrea, Datínská Klára, Katolická Marcela, Dejral Marek, Ipenburg Remco vytvořili divadelní scénku, ve které se žáci zamýšlí nad vybudováním velkého sportovního střediska na území Slovenska.

Skupina 8. B - Krupička Vít, Karásek Adam, Sendlerová Nikola, Třeštíková Alena, Šabacký Vojtěch, Bartošek Ondřej, Muzikálová Eva, Klementová Monika, Malý Pavel vypracovala divadelní scénku, která zachycuje zpravodajskou relaci, která hlásí zprávu o podpisu smlouvy o spojení Česka s Rakouskem.

Skupina Béčka - Pavel Burian, Marek Burian, Tomáš Burian, Tomáš Vítek, Martin Drlíček, Lukáš Kratochvíla se pokusili vytvořit návrh na Rakouskočeský deník. Společnou kolektivní prací vytvářeli novinové články běžného života s politickými, sportovními a ekologickými problémy. Skupina děvčat z 8.B - Mynářová Lenka, Voborná Veronika, Bártová Lucie, Janoušková Nela, Baráková Martina, Jelínková Eva, Švandová Barbora, Trojanová Karolína pracovaly na prezentaci a videu, které znázorňují možnosti společného života mezi oběma národy. Zároveň se musely zamyslet i nad blízkou budoucností v oblasti vědy a techniky.

Skupina děvčat z 8.A - Komínková Eliška, Schwarzbachová Simona, Bahenská Lucie, Škodová Michaela, Bláhová Kateřina, Horáčková Iveta vytvořila projekt s názvem Pravín a ČRR. Výsledkem práce byla vzájemná domluva a zamyšlení se nad podobou vztahů Česka a Rakouska v roce 2020 na základě mystifikované přírodní katastrofy. Vznikla nová podoba a identita státu, která by měla ve Střední Evropě fungovat a pracovat.

Mgr. Cendelínová Jaroslava

333.jpg334.jpg335.jpg