1. stupeň - Slavnosti zkoušek ve 2.ročníku

ZKOUŠKA NENÍ BUBÁK Závěr pololetí – den předání zaslouženého formuláře se známkami. Děti se už vidí na prázdninách a to jejich snaze příliš nepřidává. Učitelé jsou na tom podobně. Vydržet do finiše… Závěr pololetí i konce roku je prostě náročný. Vyučování je dnes jaksi k ničemu: jsme tu za účelem obdržet ten zásadní kus papíru. Vysvědčení.

Ve třídách, které pracují podle nového školního programu (ŠVP) však začínají SLAVNOSTI ZKOUŠEK. Neobvyklé slovní spojení, že? Vždy? zkoušky pro většinu z nás znamenají obavy a stres, prostě nepříjemý pocit. Nepřemýšleli jste někdy, jestli to tak musí být? Zvu vás tedy na malou návštěvu na první stupeň ZŠ Velká Bíteš.

Na chodbě zní společná písnička. To jediné si děti nacvičily – trochu to přece musí ladit! Další úkoly jsou už překvapením. Jsou vypracovány tak, aby děti donutily kombinovat většinu toho, co znají. Nejdříve se opakují pravidla pro dnešní den – možná by vás překvapila? Pracujeme svým tempem, podle svých sil a co nejlépe. Samostatně řešíme to, co dokážeme. Můžeme však požádat o pomoc, případně pracovat společně. Podle potřeby si odpočineme. Co nezvládneme dnes, zkusíme vyřešit v klidu doma.

Žáci hodnotí sami sebe: Které úkoly mě bavily? Co jsem řešil sám? Dokázal jsem požádat o pomoc? Uměl jsem se domluvit? Dozvěděl jsem se něco důležitého? Zajímavého? Aha, tohle mi moc nejde, ale to se naučím… Poradil jsem kamarádovi. Dobře jsme to spolu vymysleli! Svoje si užívají dnešní asistenti - rodiče, případně další členové rodin, kteří dnes přišli na návštěvu. Některé překvapuje náročnost úkolů, skutečnost, že děti nepracují od začátku, že jim něco nejde. Nejsou zvyklí na ruch, odcházení z místa. Za chvíli ale pomáhají, seč mohou - radí, stříhají, rozdávají. Přes počáteční nedůvěru jsou překvapeni, jak děti dokáží řídit svoji činnost samostatně, jak se snaží. Také díky jejich podpoře se nám všem pracuje lépe.
 Atmosféra je báječná – trochu rachot, ale tvůrčí. Nikdo nemá obavu, že neobstojí, že zůstane poslední. Je to prostě oslava toho, že něco vím, umím, že si poradím. Vysvědčení je jen završením a jakousi symbolickou odměnou, kterou ocení především dospěláci. Tyto děti čeká nepřeberně zkoušek, školních i těch životních. Doufám, že pro ně budou tím, čím by měly být, tedy možností hodnotit vlastní síly a dovednosti, osobní růst. Přála bych jim, aby se k nim stavěly podobně, jako dnes – s odvahou a chutí.

Mgr. Táňa Horká

113.jpg114.jpg115.jpg116.jpg117.jpg118.jpg