2. stupeň - Kuskus

Na otázku, zda by chtěli žáci ochutnat jídlo Severní Afriky, odpověděli všichni shodně - ano. Po krátké domluvě nastal den D, kdy všichni s napětím očekávali výsledek společného vaření a také hlavně chtěli ochutnat typické jídlo Afriky. K jídlu jsme připojili i ochutnávku tropického ovoce.

093.jpg094.jpg 095.jpg096.jpg097.jpg098.jpg
Nejdříve ale pár informací o kuskusu.

Kuskus je (slovo převzaté z berberského Suksu a Kseksou), je vyroben z pšeničné mouky. Je jednou ze základních potravin severoafrické kuchyně. Nevaří se zalívá se vařící vodou. Studený kuskus se podává hlavně jako salát s mořskými plody. Hodí se také k přípravě sladkých jídel například s mlékem, rozinkami nebo mandlemi Při práci měli žáci přiděleny různé funkce, kterých se zhostili velice dobře. Vrchní kuchař, vrchní fotograf, hlavní zapisovatel, vrchní číšník, badatel Zde jsou recepty, podle kterých žáci vařili.

KUSKUS NA SLADKÝ ZPŮSOB
KUSKUS ZALIJEME VAŘÍCÍ VODOU NECHÁME NABOBTNAT VE DVOJNÁSOBKU MNOŽSTVÍ VODY, NEŽ JE KUSKUS. POČKÁME ASI 10 MINUT. MEZITÍM NAKRÁJÍME OVOCE RŮZNÝCH CHUTÍ. OSLADÍME VANILKOVÝM CUKREM. PODÁVÁME NA TALÍŘI. DOBROU CHUŤ!

KUSKUS NA SLANÝ ZPŮSOB ZALIJEME KUSKUS VAŘÍCÍ VODOU NECHÁME NABOBTNAT VE DVOJNÁSOBKU MNOŽSTVÍ VODY NEŽ JE KUSKUS. POČKÁME ASI 10 MINUT. MEZITÍM NAKRÁJÍME RŮZNÉ DRUHY ZELENINY, MÍRNĚ OSOLÍME A POKAPEME OLEJEM. PODÁVÁME NA TALÍŘI DOBROU CHUŤ!

Na závěr pár názorů na hodinu zeměpisu.

Vaření se mi moc líbilo. Kuskus byl dobrý. Lepší byl ovocný, ale zeleninový taky nebyl špatný. I ochutnávka afrického ovoce se mi líbila. Chtěla bych to zopakovat. Vařit třeba něco jiného. Svobodová Klára

Dnešní hodina se mi moc líbila. Ráda jsem si vyzkoušela nové jídlo. Líbilo se mi, jak jsme všichni spolupracovali. Katka Ježová

Líbilo se mi, že hodina byl jiná než ostatní. Ochutnala jsem jídlo, které jsem nikdy nejedla. Zjistila jsem, které plody tropického ovoce se zde pěstují. Petra Syslová

Mně se hodina líbila. Ovocný kuskus mi chutnal ale ten zeleninový moc ne. Ale jsem ráda, že jsem mohla ochutnat jídlo, které jí v afrických rodinách. Chtěla bych zkusit i jídlo z jiných kontinentů. Za tuto hodinu dávám 1**** K. Urbánková

Líbilo se mi, že jsme mohli ochutnat něco jiného. Bylo to zajímavé. Když jsem to poprvé uviděla, nevěřila jsem tomu, ale mile mě to překvapilo. Bártová Jana

Líbilo se mi, jak jsme spolupracovali, umývání, utírání a uklízení nádobí. Kuskus mi chutnal hlavně ten zeleninový, ale ani ten ovocný nebyl špatný. Udělám si to doma. doporučuji. G. Grundmannová.

Včerejší hodina se mi líbila. Jídlo vypadalo hrozně, ale chutnalo úžasně. I. Bureš

Jaroslava Cendelínová a žáci 7. ročníku