Zahraniční výjezdy a spolupráce Základní školy Velká Bíteš

255.jpg257.jpg
V průběhu první poloviny roku 2008 se více než 200 žáků Základní školy Velká Bíteš zúčastnilo několika zahraničních pobytů pořádaných školou, současně naše škola uspořádala dvě mezinárodní setkání. Stručně jejich přehled. 14. února - skupina žáků naší školy společně se žáky ze slovenského Sence se zúčastnila mezinárodního setkání tří partnerských škol v rámci evropského projektu SOCRATES - Comenius I v maďarském Györu. Soutěže a prezentace jednotlivých škol sjednocoval jeden významný prvek, komunikovalo se pouze v angličtině.

24.- 29. února - lyžařský výcvikový kurz - slovenské pohoří Velká Fatra. Již třetím rokem se uskutečnil v areálu Skiparku Ružomberok lyžařský výcvik tentokrát pro žáky 7 ročníku. Součástí pobytu byla návštěva Thermal Parku Bešeňová a lyžařského střediska Jasná v Nízkých Tatrách.

29. dubna - mezinárodní setkání tří partnerských škol ve Velké Bíteši, tentokrát zaměřeno na zdravou výživu (soutěžící družstva připravovala pokrmy s velkým podílem ovoce a zeleniny), sport (atletika, víceboj, košíková) a výtvarné činnosti ( malování na sklo a keramika).

6. května - tradiční jednodenní výlet žáků II. stupně do rozkvetlé Vídně. Zájem byl opět větší než kapacita autobusu. Z Obřího kola v Prátru byl v podvečer díky příznivému počasí dokonalý výhled na podstatnou část Vídeňské pánve.

14. - 18. května - společný pobyt žáků ZŠ J.G.Tajovského a ZUŠ Senec a ZŠ Velká Bíteš s výtvarným zaměřením v rekreačním zařízení Drak u Křižanova. Skvělé počasí umožnilo realizaci všech připravených aktivit, a že jich nebylo málo. Takřka každodenní malování v plenéru (malba v přírodě), základy pletení košíků a základy animované filmové tvorby doplnila čtvrteční návštěva Moravského Krumlova s Muchovou Slovanskou epopejí (příští rok už bude v Praze), malování v interiéru i exteriéru zámečku v nedalekých Bohuticích (nově instalovaná unikátní dřevěná Křížová cesta). Poznávání našeho regionu pokračovalo další den návštěvou Santiniho kostelů na Zelené Hoře ve Žďáru nad Sázavou (památka UNESCO), v Obyčtově a ve Zvoli. Prohlídka hradu Pernštejna v pozdním odpoledni byla tou pomyslnou třešničkou tohoto dne. Nedělní návštěva Porta Coeli v Předklášteří u Tišnova, plavba po Punkvě a pohled na dno Macochy zakončily toto vydařené setkání.

23. května - polská Osvětim, hluboké prožitky pro žáky 8. a 9. ročníku. naší školy.

30. května - 7. června - již sedmý zájezd Francie - Velká Británie. Na dvoudenní prohlídku Paříže navazoval trajekt do Dovru. Pět dnů strávených v anglických rodinách (vždy 2-3 děti v jedné rodině) v městě Woking poblíž Londýna, návštěvy Windsoru, Etonu, Cambridge či vlastního Londýna nám umožnily poznat blíže tuto stále konzervativní zemi.

13. - 22. června - osmým rokem v tomto čase vyjíždí skupina žáků naší školy do stanového kempu Živogošče Dole přibližně 20 km jižně od Makarské ve střední Dalmácii v Chorvatsku. Aktivity jako koupání, horská turistika, rafting na řece Cetini, plavba lodí na ostrov Hvar, utkání v odbíjené a nohejbalu s žáky základní školy z brněnského Starého Lískovce, trampolíny, koupání v zátoce Velka Duba či sledování nevydařeného fotbalového utkání naší reprezentace s Tureckem na evropském šampionátu vyplnily beze zbytku tento osmidenní pobyt.

27. června - konec školního roku. Vedení školy se na pozvání vedení města Sence účastní v pozdním odpoledni tradičního karnevalového zakončení školního roku v tomto slovenském městě. Spolupráce naší základní školy a seneckých škol má podporu také u nejvyšších představitelů tohoto dynamicky se rozvíjejícího města poblíž Bratislavy.

Na rozdíl od předchozích let jsem se až na jednu výjimku zúčastnil všech výše uvedených akcí. Hodnocení nechám na jejich aktérech, našich žácích. Jeden moment si však neodpustím připomenout - vystupování a chování našich dětí bylo vždy hodnoceno velice pozitivně. Díky za to patří všem, současným i dnes už bývalým žákům naší školy a jejich učitelům.

Význam těchto setkání? Má několik dimenzí. Zdokonalování jazykových a komunikativních kompetencí, samostatnost, poznávání a budování respektu vůči jiným kulturám, geografické povědomí, týmová spolupráce a kolektivní zodpovědnost nebo navazování nových mezinárodních přátelství.

Mgr. Dalibor Kolář, ředitel Základní školy Velká Bíteš

258.jpg259.jpg261.jpg260.jpg264.jpg263.jpg262.jpg256.jpg254.jpg