Návštěva v Brně

V horkém, téměř letním dni, v pátek 30. května, jsme se zájemci z řad žáků devátých tříd podnikli poznávací cestu do moravské metropole, do Brna. Cílů jsme měli několik. Nejprve jsme zamířili k památce zapsané na listině UNESCO – vile Tugendhat. Zvenku nenápadná a oprýskaná budova nás svým interiérem a množstvím technických vymožeností uchvátila. Konstatovali jsem, že bychom zde docela rádi bydleli i dnes, po téměř osmdesáti letech od její výstavby.

Poté jsme se seznámili s historií největšího židovského hřbitova na Moravě. Zdejší správce, pan Špunar, nás velmi poutavě seznámil s židovskou kulturou a provedl nás areálem.

A nakonec nás čekalo ochlazení v brněnském podzemí. Zde se běžně výpravy neprovádějí, a tak jsme vděčni, že jsme se mohli v hloubce osmi až dvanácti metrů pod úrovní terénu zchladit, něco zajímavého dozvědět a možná se i trošku bát.

Výlet byl náročný, cestovali jsme běžnou hromadnou dopravou z jednoho koutu města na druhý. I přesto si myslíme, že jsme strávili zajímavý den a získali mnoho nových poznatků.

Mgr. Eva Čermáková

252.jpg253.jpg
Žáci 9. D řekli:
„Exkurze se nám všem velice líbila. Překvapilo nás, jaký luxus existoval v době, kdy žili majitelé vily Tugendhat. Přednáška na židovském hřbitově byla velmi poučná a zajímavá, což jsme předem možná nečekali. Zchlazení v brněnském podzemí bylo velmi příjemné. Zážitky a povídání pana průvodce nás zaujaly. Myslíme, že to byl vydařený a krásný výlet.“