Týden plný zážitků

Rádi bychom se s vámi podělili o zážitky, které nám, učitelům a žákům, přinesl týden od 19. května do 23. května 2008. Během něj se uskutečnily dvě akce pro žáky 9. ročníku, které spojovalo velmi závažné téma - holocaust.

19. května navštívila naši školu paní Erika Bezdíčková, žena, která prošla vězněním v polském vyhlazovacím táboře Březinka. Lehkou, nenásilnou formou nám vyprávěla o hrůzách, které zde jako děvče prožívala. Bylo až s podivem sledovat ženu, která toho tolik prožila, a přesto dokáže kolem sebe rozdávat lásku, porozumění a dobrou náladu.

V návaznosti na besedu jsme v pátek 23. května brzy ráno do Osvětimi vyrazili. Cesta byla dlouhá, všichni jsme se neustále ptali, kdy už budeme na místě, nikdo z nás si totiž nedokázal představit, jak takový „tábor smrti" vypadá.

Na místě, které dnes ve stínu vzrostlých stromů působí docela přívětivě, nás průvodkyně provedla a vyprávěla nám o krutých podmínkách, které zde panovaly. Později jsme přejeli do nedaleké Březinky , která sloužila jako vyhlazovací tábor zejména pro židovské obyvatelstvo. Ještě dnes jsou zde k vidění pozůstatky železnice, která dovážela oběti až na samý konec jejich životní cesty. V Březince jsme položili kytice květin k českému památníku a povšimli jsme si i ostatních, psaných anglicky, polsky, německy, italsky, řecky, slovensky, rusky, dánsky ... všechny tyto evropské národy vzpomínají na své občany, kteří zde zahynuli.

Návštěva těchto míst v nás vyvolávala velké množství myšlenek a neustále nové otázky. Jak zde lidé mohli žít a přežít. Jak je možné působit druhému zlo jen proto, že je jiného vyznání či jiné barvy pleti.

Den byl velice náročný a doufáme, že jsme si z něho všichni odnesli hluboký zážitek, takový, na jaký se nezapomíná.

Mgr. Jaroslava Cendelínová, Mgr. Eva Čermáková
ZŠ Velká Bíteš

Zde nabízíme několik postřehů našich žáků:

Dne 23. května 9. ročníky navštívily koncentrační tábor Osvětim a vyhlazovací tábor Březinka. Byl to výlet plný emocí a poznání hrůz druhé světové války. Naše pondělní beseda s paní Bezdíčkovou, která Osvětim přežila, nás připravila na to, co v Osvětimi a Březince uvidíme. Přes všechny informace, které jsme měli, nás velikost a jednotvárnost tábora ohromila. Nad vitrínami plnými vlasů, bot a tašek, které nesly ještě adresy svých majitelů, jsme jen nevěřícně kroutili hlavou. Celkový dojem z vyhlazovacího tábora Březinka byl velmi skličující. Plynové komory, spalovny, ostnaté dráty nám navždy budou připomínat hrůzné dějiny 20. století, na které bychom neměli nikdy zapomenout.

Kateřina Karmazínová, Jaroslava Nehřivá

Myslím, že návštěva v Osvětimi byla velmi zajímavá zkušenost. Pořád nemůžu uvěřit, že se taková hrůza odehrávala jenom před skoro 70 lety. Osvětim i Březinka by měli navštívit podle mě všichni, aby si začali vážit víc života než třeba peněz.

Petra Smržová

Výlet se mi velice líbil. Bylo sice smutné, co tam chudáci lidé prožívali, ale za to jsem ráda, že jsem měla možnost se tam dostat a vidět Osvětim a Březinku.

Denisa Batelková

Celý výlet byl hezký. Dobrá paní průvodkyně (p. učitelka). Brzy jsme museli vstávat, cesta byla dlouhá. Hezká krajina kolem největší propasti ve střední Evropě. Vladimír Kala Jediným záporem byla dlouhá cesta. Jinak exkurze byla velmi zajímavá, opravdu velký zážitek. Děkuji, že jsem se tam mohl podívat.

Lukáš Kopáček

Byl to silný zážitek, ale líbilo se mi to. Dozvěděli jsme se něco nového, podívali se na Hranickou propast.

Kateřina Ševců

Jsem rád, že naše škola položila kytice v Osvětimi i v Březince na pomník zavražděných českých lidí.

Vlastimil Holík

Myslím, že člověk mé generace si ani zdaleka nemůže představit, kolik se V Osvětimi a Březince prožilo bolesti a kolik zde zemřelo lidí. Proto jsou tyto exkurze důležité, aby se nic takového neopakovalo. Když bych měl popsat své pocity, je mi líto všech, kteří zde zemřeli, ale i těch, kteří přežili a nemají rodiny.

Lukáš Veleba

Exkurze byla hrozně moc zajímavá, dozvěděla jsem se všechno o Osvětimi a Březince, jak tam žili vězňové a že to bylo strašné. Nemůžu napsat, že se mně to líbilo, ale jsem ráda, že jsem tam byla. Mám z toho smíšené pocity.

Kristýna Ondráková

Pro mě to byl strašný zážitek, vidět co se odehrávalo poměrně nedávno. Byl jsem z toho šokován. Měl jsem možnost vidět, co Němci dělali a jaká prováděli zvěrstva. Snad to bude pro druhé poučení a nebude se vícekrát opakovat.

Tomáš Kolář

Bylo to tvrdé a drsné. Jsem rád, že jsem se tam podíval, aspoň jsem viděl co Němci spáchali.

Pavel Antoš