Mladý Demosthenes 2007

Mladý Demosthenes 2007 Na podzim loňského roku jsme se přihlásili do této nové a pro nás zcela netradiční soutěže Mladý Demosthenes. Vyhlašovatelem a organizátorem soutěže je společnost Tvář nové Evropy, odbornými garanty jsou Moderátorská škola D3 a Univerzita Palackého v Olomouci.

Mladý Demosthenes 2007Mladý Demosthenes 2007
Soutěž je pojmenována podle nejslavnějšího řečníka antického Řecka, z toho je patrné, že se musí týkat řečnictví. Celý projekt je postaven na ověřování komunikačních dovedností jednotlivců, bez ohledu na žánr, zaměření nebo druh verbálního projevu.

Soutěže se mohli zúčastnit jen žáci 2. stupně ZŠ (nebo víceletých gymnázií) ve věku 12 -16 let. Museli předvést 1 - 2 minutový monolog na libovolné téma.

V prosinci proběhlo školní kolo, ve kterém v mladší kategorii (6., 7. ročník) vyhrála Eliška Matoušková ze 7.C a ve starší kategorii (8., 9. ročník) Markéta Ulmanová z 9.B. Eliška si připravila půvabné vyprávění o tom, co se všechno přihodilo na oslavě babiččiných narozenin, když se sestra pokoušela učit zpívat prasata. Markéta skvěle přednesla Hrubínovu pohádku O Květušce.

13. 2. nás obě dvě jely reprezentovat na regionální kolo do Jihlavy. Jaké bylo překvapení, když se Eliška vrátila s 1. místem a postupem do krajského kola! To nikdo z nás nečekal, zvláště když s takovým typem soutěže jsme zatím neměli zkušenosti.

Teď nás ale čekal obtížný úkol. Krajské kolo probíhalo jako kolo neveřejné, korespondenční. Museli jsme její projev natočit na VHS/DVD. Ještěže s naší školou spolupracuje šikovný režisér Roman Zmrzlý, který stojí za vítězstvím „anglických“ filmů, které jste mohli zhlédnout na veřejné projekci v červnu 2007. S důvěrou jsme se na něj a na členy školního filmového kroužku obrátili a po několika hodinách únavné (mnohokrát opakované) práce jsme záznam natočili. Nezbývalo než čekat do konce března na písemné vyjádření o výsledku.

Hurá, hurá, Eliška vyhrála!!! Postupuje do celostátního kola, které by mělo proběhnout 15. května 2008.

Jako vítězka krajského kola se zúčastní 9. - 11. května soustředění, kde se všichni soutěžící budou připravovat na závěrečné klání, které proběhne jako kolo veřejné.

Účastník celostátního kola bude soutěžit v těchto disciplínách:
a) 1 až 2 – minutový monolog na libovolné téma (práce s mikrofonem)
b) moderování zpravodajské relace (práce se čtecím zařízením a čtení z listu)
c) moderování počasí (pohyb na klíčovací ploše)

Výkon účastníků bude posuzovat odborná komise složená z pedagogů Moderátorské školy D3 (www.msd.cz), Katedry ČJ Univerzity Palackého v Olomouci, zástupců společnosti Tvář nové Evropy, s.r.o., zástupců generálního a hlavního partnera akce a známých rozhlasových a televizních moderátorů.

V nejbližší době bude na webových stránkách soutěže uveřejněna anketa veřejnosti "Zvol si svého Demosthena".(http://www.mladydemosthenes.cz/pravidla-souteze.php), takže doufáme v širokou podporu veřejnosti.

Myslíme si, že už jen postup do celostátního kola je nesmírným úspěchem, a nezbývá nám než popřát Elišce jasný hlas a pevné nervy do závěrečného kola.

Mgr. Markéta Velebová