Lyžařský výcvik na ZŠ Velká Bíteš

Podobně jako v předchozích letech čekal v tomto školním roce povinný lyžařský výcvikový kurz (LVK) takřka 80 žáků 7. a 60 žáků 8. ročníku Základní školy Velká Bíteš. Nabídka ze strany základní školy umožňovala všem žákům výběr ze dvou variant. Každodenní dojíždění do skiareálu ve Velkém Meziříčí resp. v Novém Městě na Moravě, což akceptovaly přibližně tři pětiny oslovených, zbytek se rozhodl pro šestidenní výjezd podobně jako v loňském roce do Skiparku Ružomberok - Malino Brdo ve slovenském pohoří Velká Fatra.

Lyžařský výcvik na ZŠ Velká BítešLyžařský výcvik na ZŠ Velká Bíteš
Žáci, kteří se rozhodli pro výcvik „doma", absolvovali kurz rozděleni do dvou skupin v první polovině února. Zbývající část 35 žáků s pedagogickým a současně instruktorským doprovodem dorazila v neděli 24. února po poledni do lázeňského komplexu v obci Lúčky poblíž Ružomberoku, kde jsme byli ubytovaní.

Pohled na zasněžené vrcholy pohoří Malé i Velké Fatry, kterými jsme část z třísetkilometrové trasy projížděli, byl příslibem pro naplnění našeho cíle - zvládnout základy, případně zdokonalit pohyb na sjezdových lyžích nebo snowboardu, který zvolilo 13 frekventantů.

Pondělní ráno s modrou oblohou, které pokračovalo včetně umělého zasněžování až do úterního odpoledne, dotvořilo velmi dobré podmínky pro vlastní výcvik. Středeční mírně pošmourné dopoledne strávené v nedalekých Nízkých Tatrách v nejznámějším slovenském lyžařském středisku Jasná pod 2024 m vysokým Chopkom bylo zajímavým zpestřením celého pobytu. Odpolední koupání ve venkovních bazénech Thermal Parku Bešeňová se silně mineralizovanou až 40 °C vodou bylo vhodnou relaxací stejně jako každodenní hodinový podvečerní pobyt v termálním bazénu v lázních Lúčky.

Čtvrtek nás opět přivítal modrou oblohou a velice příjemnou takřka jarní teplotou. Při pátečním odpoledním návratu domů začal náš autobus smáčet poměrně vydatný déšť. Tak nám to s počasím opět vyšlo!

Poděkování patří účastníkům všech tří kurzů za jejich skutečný zájem zvládnout co nejvíce nových dovedností. Zodpovědnost našich dětí na sjezdovkách byla příkladná.

Mgr. Dalibor Kolář, vedoucí kurzu na Slovensku

A jak to viděla jedna z našich žákyň?

Můj první den na lyžích

Konečně je to tady! Stojím a koukám kolem sebe: Kam se podívá, samá sjezdovka: Jelikož jsem lyžař - začátečník, začíná mě jímat hrůza a říkám si: „Tak tohle holka nemůžeš nikdy sjet!" Na každé noze mě tíží alespoň kilová lyžařská bota. Po povelu, abychom si nasadili lyže, jsme my začátečníci zcela bezradní. Naštěstí nám paní učitelka Kolářová zkušeně radí, jak na to.

Po rozdělení do skupin, začíná nácvik lyžování. Není to zas tak hrozné, jak jsem si představovala. Mám šikovné krátké lyže a nácvik obloučků se pomalu, ale jistě začíná dařit.

Na konci prvního výcvikového dne nejistě, ale hrdě sjíždím poprvé modrou sjezdovku. Po cestě několikrát padám, musí mě zvedat tři lidé, ale i přesto mám obrovskou radost.

A tak si potichu říkám a zároveň se chválím: „Simo, seš kabrňák. Zase jsi jednou překonala sama sebe." Pocity blaha, které prožívám při zpáteční cestě autobusem na ubytování bych vám všem skutečně přála.

Simona Schwarzbachová, 7.A