Poškoláci, záškoláci a předškoláci

Ta čeština je ale krásná – obyčejná předložka změní pachatele (záškoláka) – na potrefeného (poškoláka). Jenže daleko lepší je poslední ze slov PŘEDŠKOLÁK. Ve školce je to někdo, kdo ovládl všechny taje školkového života a může se pustit za dalším dobrodružstvím. Pro nás v základní škole je to někdo, kdo začíná… I toto je jeden z důvodů, proč jsme v prvních třídách naplánovali společné akce s oběma mateřskými školami v průběhu celého roku. A že to nejsou akce formální, je jistě vidět z našich předešlých zpráv.

Zanedlouho se společně setkáme při zápisu budoucích prvňáčků. Abychom dětem usnadnili tento krok, pozvali jsme předškoláčky, tentokrát z MŠ U Stadionu, do prvních tříd. Zkusili si, jak se píše na tabuli, počítali, poslouchali i recitovali básničky a zpívali, nakoukli do Slabikářů. Dokázali, že jsou pro vstup do školy vybaveni chutí učit se. Školní prostředí, do kterého zprvu vstupovali s určitou obavou, jim za chvíli nedělalo žádné problémy. O dva dny později jsme byli pozváni na vánoční koledování u smrku před radnicí. Byla nás sice jen hrstka, protože maminky mají před Vánocemi své pochopitelné plány. Účastnit se tohoto malého zpívání bylo velice milé a určitě vyvolalo příjemnou náladu nejen mezi přítomnými dětmi a rodiči, ale i náhodnými kolemjdoucími.

Myslíme si, že podobné aktivity pomohou nejen dětem přejít z jednoho typu školního zařízení do dalšího, ale poskytnou vzájemnou vazbu učitelům. Je přece důležité vědět, že čas, který byl věnován rozvoji dětí, byl využit dobře, že děti díky práci učitele prospívají i v dalším stupni vzdělávání. Navzájem si také můžeme sdělit své zkušenosti a připomínky. Děti potěší vrátit se chvilku zpět a setkat potkat „svou“ paní učitelku. Současně také nabývají přesvědčení o vlastním pokroku. Samy řekly, že „ ve školce to bylo moc hezké, ale už tam nemůžou zpět, protože toho moc umí… Při naší cestě je zkrátka důležité dívat se vpřed, ale nesmíme zapomínat se občas s vděkem ohlédnout.

Mgr.Táňa Horká

Prvňáci v roli učiteleMalá lekce angličtinySeznámení se SlabikářemŘíkadla u stromečkuKoledování na náměstíKoledování na náměstí