Mladí tvůrci pro Dunaj 2007

Na jaře roku 2007, na Den Země, který se připomíná 22. dubna, byl oficiálně vyhlášen již čtvrtý ročník mezinárodní výtvarné soutěže Mladí tvůrci pro Dunaj. O soutěži bylo informováno na dva tisíce škol a dalších zařízení v povodí Dunaje na území České republiky. Aktivně se nakonec zapojilo 42 školských a dalších výchovných zařízení. Do vlastní soutěže bylo vybráno 251 soutěžních prací. Dne 20. června 2007 se na Ministerstvu životního prostředí ČR sešla hodnotící komise, aby vybrala nejlepší díla letošního ročníku. Vítězem se stalo dílo s názvem „Svatební tetelení“ od Kláry Bártové a Simony Schwarzbachové ze ZŠ Velká Bíteš, které můžete vidět níže.

„Svatební tetelení“ od Kláry Bártové a Simony Schwarzbachové

Exkurze pro vítěze soutěže Mladí tvůrci pro Dunaj 2007

Jako hlavní cena pro vítěze se ve dnech 30. - 31. srpna 2007 konal poznávací zájezd do rakouského Národního parku Niva Dunaje, jenž se rozkládá mezi Vídní a Bratislavou. Spolu s vítězi se zájezdu zúčastnili i žáci ze Základní školy Heyrovského Olomouc, kteří získali cenu pro nejlepší souborné dílo. K exkurzi se připojily i tři paní učitelky, které jsou s úspěchem svých žáků úzce spjaty. Další doprovod tvořil řidič pronajatého mikrobusu, zdravotnice a zástupce Unie pro řeku Moravu.

Dne 30. srpna v 10:30 hod. přijeli všichni účastníci do areálu kempu v obci Eckartsau, kde na ně čekal pracovník Národního parku. Jelikož v tu dobu pršelo, došlo k malé změně programu a místo plavby po mrtvém rameni Dunaje proběhla plavba po Dunaji, jejíž součástí byla i návštěva plovoucího vodního mlýna a zajížďka do bočního ramene. Plavba proběhla na původem turecké lodi se stříškou proti dešti a děti si mohli během cesty vyzkoušet i veslování. Po více než třech hodinách se s námi kapitán bezpečně vrátil do přístavu.

Pro zbytek dne se počasí zlepšilo a po návratu do kempu v Eckartsau se zformovaly dvě skupinky, z nichž jedna strávila čas do večeře procházkou v přilehlém zámeckém parku, druhá se vydala na cyklovýlet lužním lesem. Po aktivně stráveném dni následovala výborná večeře v místní restauraci. Aby si účastníci odvezli více než jen spoustu zážitků, po večeři proběhlo předání diplomů a dalších věcných cen, které připravilo Ministerstvo zemědělství. Zbylý čas do večerky byl věnován nejrůznějším hrám a vědomostnímu testu o zajímavé ceny.

Druhý den ráno se všichni probudili do zcela jasného dne. Po snídani v místní restauraci a nezbytné hygieně jsme opustili kemp a přesunuli se do blízkého městečka Orth, kde na nás čekala prohlídka místního zámku, který tvoří hlavní správní, vzdělávací a informační centrum Národního parku. V zámku jsme nejdříve navštívili unikátní divadlo znázorňující vztah a vývoj dunajských luhů a lidí obývajících okolní krajinu. Poté jsme se přesunuli do projekční místnosti, kde nám byl představen vývoj zdejšího území v širších souvislostech. Ve vedlejší místnosti se pak nachází velký letecký snímek celého přilehlého území, který tvoří podlahu místnosti. Další čas jsme strávili v přilehlém parku, který slouží jako přírodní expozice zdejších rostlin a živočichů. Velkou pozornost vzbudil želví výběh. „Zkuste k těm želvám nespadnout“, říká jedna z paní učitelek. Unikátní je umělé jezírko s uměle vybudovaným vstupem pod hladinu. Místní známá čapí rodinka byla mimo hnízdo, a tak jsme byli o tuto atrakci ochuzeni. Nicméně pohled do hnízda vyvolal zajímavou reakci: „Ti čápi ale mají v tom hnízdě bordel“. Celá exkurze byla doplněna výborným odborným výkladem místního průvodce.

Mgr. Veronika Bártová

Plovoucí vodní mlýn byl atrakcí, se kterou se v České republice nesetkáteŽelvy se rády vyhřívají na sluníčku. My jsme na ně museli notnou chvíli čekat, nicméně to stálo zato a želvy všechny zaujaly.Odpočinek u čapí kolonie v MarchegguDiplomy a věcné ceny dostali i žáci z OlomouceSpolečné foto u památníku bitvy na Moravském poli