Za málo peněz hodně muziky

aneb výchovný koncert manželů Kocůrkových z Brna.
2. 10. 2007, sál ZUŠ

Občas máme pocit, že dnešní děti nic neupoutá, neoslní - přinejmenším nic, co by neznělo dostatečně nahlas, neoplývalo vizuálními a zvukovými efekty... A vidíte, zázraky se dějí.

Pan Karel Kocůrek nás tichým hlasem, za pomoci několika nástrojů, provedl cestou od hudebního pravěku po naši českou lidovou současnost. Bylo příjemné sledovat, jak děti vede k vlastnímu objevení názvu či původu nástrojů. Dokázal na malé ploše vyvolat představu dávných časů nejen vyprávěním, ale také hudebními ukázkami. Slyšeli jsme píšťalky z kostí, rohů a růžků, čínskou pentatonickou flétnu. Zazněly housle, loutna i kytara. Na závěr jsme viděli, jak složité je navléci si české dudy, natož na ně hrát.

I na fotografiích je patrné, jak byly děti zaujaty. Dostalo se nám zážitku i nových informací. Určitě to byl jeden z momentů, který nám pomůže vést děti k dovednosti vnímat hudbu a ukázat, že je součástí života kulturního člověka.

Mgr. Táňa Horká

České dudy v rukou moravského učitele.Pentatonika - to jsou jen ty černé klávesy.Děti poslouchaly opravdu pozorně.