Velká Bíteš

Po roce opět první

Koncem května loňského roku přebírali žáci 7. A třídy Základní školy Velká Bíteš se svými učiteli a režisérem, scenáristou a kameramanem v jedné osobě panem Romanem Zmrzlým v prostorách Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy v Praze první cenu v celorepublikové soutěži v anglickém jazyce s názvem „Videopohlednice z mého města.“ Ještě při zpáteční cestě do Velké Bíteše bylo jasné, že následující rok se pokusíme získat opět nominaci (tři nejlepší snímky) a pak v rámci slavnostního vyhlašování očekávat jak to dopadne.

Diplom
před budovou MŠMT po... před budovou MŠMT před...
Nápadů bylo poměrně dost, pokud se měly rozvinout, bylo to už obtížnější. Na základě předchozích zkušeností bylo nutné začít s přípravou a následně vlastním natáčením již hned začátkem nového školního roku. Filmový štáb opět doplněný o profesionální zvukaře a další členy využil pro natáčení v exteriérech našeho města, ale také například v Přibyslavicích, dva víkendy počátkem listopadu, přestože fiktivní děj zachycoval květnové události při osvobozování Velké Bíteše v roce 1945. Termín odeslání soutěžního snímku 31. březen 2007 nakonec nedával větší časový prostor. Také další dotáčení v prostorách bítešského kina chtělo svůj čas.

Vlastní děj nechci popisovat, snímek s názvem „1945: Bites Appendix“ však přinese neočekávané nové pohledy do naší novodobé historie. Všichni zájemci nejenom z Velké Bíteše mohou tento, ale i dva předchozí snímky zhlédnout při večerní projekci v bítešském kině Flip ve čtvrtek 28. června 2007 v rámci netradičního zakončení školního roku.

Vynaložené úsilí většiny žáků 8. A třídy, jejich třídní učitelky Ing. Věry Poláchové a režiséra Romana Zmrzlého, DiS slavilo opět úspěch nejvyšší. Z celkového počtu 52 zaslaných soutěžních snímků z Česka a Slovenska jsme v nejnáročnější kategorii, troufám si neskromně říct, suverénně obhájili loňské prvenství. Profesionalita, s jakou byl snímek vytvořen, přiměla pořadatele k úvaze na přehodnocení podmínek soutěže v příštím roce.

Kromě náhledu dětí do zákulisí filmařiny považuji za důležitý přínos celoroční práce, která je opravdu náročná, o čemž se aktivní aktéři mohli sami přesvědčit, také rozměr společenský. Slavnostní vyhlašování dne 23. května t.r. v reprezentačních prostorách ministerstva na Karmelitské patří k těm silnějším pozitivním zážitkům všech, kteří jsme se ho zúčastnili.

Závěrem patří poděkování žákům-hercům, kolegyni Poláchové a panu Zmrzlému s přáním, aby nám to příští rok vyšlo do třetice.

Mgr. Dalibor Kolář, ředitel Základní školy Velká Bíteš

Vzhledem k tomu, že je tento článek vyvěšen m. j. na webových stránkách školy, slouží současně jako pozvánka pro nejširší veřejnost na projekci, jak je výše uvedeno.

čekáme na vyhlášení...pan Zmrzlý stále natáčí ...došlo i na natáčení televize...