Velká Bíteš

Výlet do Prahy

Jednou při vyučování nám paní učitelka sdělila, že 10. května pojedeme na výlet do Prahy. Radostí jsme jen povyskočili. Museli jsme si ovšem ještě několik dlouhých týdnů počkat. Konečně tu byl onen dlouho očekávaný den. Ve stanovený čas se všichni účastníci výletu sešli před školou. Nastoupili jsme do přistaveného autobusu, kde nás paní učitelka spočítala a vyjelo se. Po dvou a půl hodinách poklidné jízdy jsme dorazili od našeho hlavního města, stověžaté matičky Prahy.

Výlet do PrahyVýlet do Prahy Výlet do Prahy
Naším prvním cílem po vystoupení z autobusu byl Petřín. Je to nejvyšší vrch a zároveň jediný kopec v centru Prahy. Měří 327 metrů. Je možné na něj vyjít pěšky nebo vyjet lanovkou, která jezdí každých 10 minut. My jsme zvolili lanovku. Na vrcholu Petřína leží Růžový sad, ve kterém je na dvanáct tisíc růží. Byla to krásná a voňavá podívaná. Také zde stojí 60 metrů vysoká, rozhledna, která je 5x zmenšenou napodobeninou Eiffelovy věže v Paříži.

Než jsme vyšlapali všech 299 schodů vedoucích na vrchol, tak jsme se pěkně zapotili. Stálo to ale za to! Byl odtud nádherný výhled na panorama Prahy s její dominantou, kterou je Pražský hrad. V dálce byla vidět hora Říp.

Také jsme navštívili zrcadlové bludiště, které se nachází kousek od rozhledny. Byla docela sranda zrcadlovým bludištěm projít. Moc se mi líbila zrcadla, která zajímavě křivila naše těla.

Další zastávkou byl Pražský hrad. Sídlí zde prezident republiky. Také jsou zde uloženy korunovační klenoty, pozůstatky českých králů, vzácné relikvie, umělecké poklady a historické dokumenty. Před branou Hradu jsme zhlédli výměnu stráží. Líbilo se nám jejich pochodování a cvičení se zbraní.

Odtud jsme se přesunuli do muzea hraček. Je druhé největší v Evropě. Jsou zde tisíce hraček různého stáří, ale i moderní panenky Barbie. Zajímavé byly exponáty, které se pohybovaly po zmáčknutí vypínače.

Asi čtvrt hodiny chůze odtud se nachází snad nejznámější pražská památka Karlův most. Nese jméno po Karlu IV, který jej v roce 1357 dal vybudovat. Podle pověsti se při jeho stavbě do malty přidávala vejce. Původně se po mostě jezdilo, ale v současnosti je pouze pro pěší. Je zde množství stánků se suvenýry a davy turistů. Na obou koncích mostu jsou vysoké věže. Přešli jsme most a došli na Staroměstské náměstí. Zde stojí Staroměstská radnice s orlojem, na kterém se každou hodinu střídá dvanáct apoštolů. Je to pěkná podívaná, na kterou čeká mnoho zvědavých turistů hlavně ze zahraničí.

Když jsme se vynadívali na orloj, tak nás paní učitelka zavedla do metra. Je to vlastně vlak, který jezdí v tunelu pod zemí. Je jediné v česku a tvoří základ systému pražské hromadné dopravy. Jezdí tak rychle, že jsme se až báli. Ve stanici Flora jsme vystoupili a na pohyblivých schodech vyjeli z metra ven.

Před námi se objevila budova kina IMAX, ve které je nejmodernější kino na světě. Pomocí speciálních brýlí nám ukazuje svět na pomezí filmu a skutečnosti. Měli jsme pocit, že příběh Lovecká sezóna, který nám promítali, se neodehrává před námi, ale okolo nás. Bylo to jako doopravdy.

Po skončení promítání jsme u nedalekého hřbitova počkali, až přijede náš autobus. Po obvyklém přepočítání jsme nastoupili a vydali se na zpáteční cestu. O půl deváté večer jsme přijeli domů.

V Praze je ještě mnoho krásných památek a zajímavých míst, ale za jeden den se všechny vidět nedají. Snad někdy příště.

Velebová Petra, 5.C
Výlet do PrahyVýlet do PrahyVýlet do PrahyVýlet do PrahyVýlet do PrahyVýlet do PrahyVýlet do PrahyVýlet do PrahyVýlet do Prahy