Lyžařský výcvik

Podobně jako v předchozích letech čekal v tomto školním roce povinný lyžařský výcvikový kurz (LVK) takřka 80 žáků 7. ročníku Základní školy Velká Bíteš. Nabídka ze strany základní školy umožňovala všem žákům výběr ze dvou variant. Každodenní dojíždění do skiareálu ve Velkém Meziříčí, což akceptovaly přibližně dvě třetiny oslovených, zbytek se rozhodl pro šestidenní výjezd podobně jako v loňském roce do Skiparku Ružomberok - Malino Brdo ve slovenském pohoří Velká Fatra.

Lyžařský výcvik na ZŠLyžařský výcvik na ZŠ
Jestliže první četnější skupina bude muset, vzhledem k neobvyklému průběhu zimy takřka bez přírodního sněhu, ale také pro vysoké teploty bez možnosti umělého zasněžování , absolvovat LVK v příštím roce, zbývající část 28 žáků s pedagogickým a současně instruktorským doprovodem dorazila v neděli 25. února po poledni do lázeňského komplexu v obci Lúčky poblíž Ružomberoku, kde jsme byli ubytovaní.

Pohled na zasněžené vrcholy pohoří Malé i Velké Fatry, kterými jsme část z třísetkilometrové trasy projížděli, byl příslibem pro naplnění našeho cíle - zvládnout základy, případně zdokonalit pohyb na sjezdových lyžích nebo snowboardu, který si zvolilo 12 frekventantů.

Pondělní ráno s poměrně hustým sněžením, které pokračovalo včetně umělého zasněžování až do úterního dopoledne, dotvořilo velmi dobré podmínky pro vlastní výcvik.

Vleky a sjezdovky byly ve srovnání s obdobím přesně před rokem poloprázdné, chyběli zde tentokrát polští a maďarští lyžaři. Středečních 15 cm ranního „ prašanu“ umožnilo pokročilejším opakovaně sjíždět dopoledne náročnější freeride zonu.

Odpolední koupání ve venkovních bazénech Thermal Parku Bešeňová se silně mineralizovanou až 40°C vodou bylo vhodnou relaxací stejně jako každodenní hodinový podvečerní pobyt v termálním bazénu v lázních Lúčky. Čtvrtek nás na sjezdovce překvapil přítomností mnoha tělesně a zrakově hendikepovanými, jak jsem po krátké chvíli poznal, špičkovými sjezdovými lyžaři ze Slovensko i Česka, kteří zvládali bezchybným způsobem „ obřák“ v rámci mezinárodního paralympijského závodu ve sjezdovém lyžování. Páteční dopoledne strávené v nedalekých Nízkých Tatrách v nejznámějším slovenském lyžařském středisku Ja sná pod 2024 m vysokým Chopkom bylo před odpoledním návratem do Velké Bíteše zajímavým zpestřením celého pobytu.

Zcela jarní počasí, které nás vítalo po překonání hraničního pohoří Bílé Karpaty, bylo jasným signálem, že v této sezóně si v našich podmínkách už asi nezalyžujeme.

Poděkování všem účastníkům kurzu patří za jejich skutečný zájem zvládnout co nejvíce nových dovedností, za chování v lázeňských prostorách a vůbec za zcela hladký průběh celého pobytu. Zodpovědnost našich dětí na sjezdovkách byla příkladná.

Mgr. Dalibor Kolář, vedoucí kurzu