Návštěva hvězdárny a Antroposu

Ve čtvrtek 16. listopadu 2006 podnikli záci šestých tříd další výpravu za poznáním - tentokrát navštívili hvězdárnu Mikoláše Koperníka na Kraví hoře a pavilon Anthropos v Brně - Pisárkách. Tyto geografické a historické exkurze již pravidelně doplňují výuku zeměpisu a dějepisu.

Nejprve nás čekalo putování po hvězdné obloze. Pracovníci hvězdárny dokáží velmi zajímavě a poutavě předat dětem nové informace o vesmíru, vesmírných tělesech a jejich pohybu, ale nenechají je jen odpočívat. I děti se stávají součástí programu, když soutěží s jinými školami v hloubce svých znalostí. Na závěr pak byli odměněni pohádkou - jak jinak než vesmírnou - o Faethóntovi a jeho slunečním voze.

A potom nás již čekal čerstvě zrekonstruovaný a nově otevřený pavilon mapující dějiny pravěku - Anthropos. Anthropos je svým zaměřením ojedinělý nejen v naší republice, ale v celé Evropě. Řada cizinců zejména z řad odborníků navštěvuje jihomoravskou metropoli právě s cílem seznámit se se zdejšími exponáty.

Paní průvodkyně dětem poskytla opravdu vyčerpávající výklad o nejstarších dějinách živých obyvatel naší planety. Jestliže jiné výpravy pavilonem doslova proběhly, my jsme nevynechali snad žádnou vitrínu v muzeu umístěnou. Nové expozice jsou podle našeho názoru velmi zdařilé a názorně dětem přiblížily, jak pravěcí lidé bydleli, lovili, jak vyráběli nástroje a zhotovovali první umělecká díla, či jak byli pohřbíváni. Největší zájem pak samozřejmě vzbudil impozantní mamut, u něhož se téměř všichni vyfotografovali.

Měli jsme velkou radost, když jsme viděli zájem dětí o exponáty. Ani paní průvodkyně, zavalená množstvím dětsky zvídavých otázek, nezapomněla žáky pochválit za velmi pěkné chování a pozornost, kterou výkladu věnovali.

Věříme, že žáci si budou nové poznatky a zážitky dlouho pamatovat.

Mgr. Eva Čermáková
učitelka ZŠ