Zahraniční výjezdy žáků školy

Dalmátské pobřeží. Pohled z vrcholu sv. Petra v pohoří Biokovo na východní části ostrova Hvar.Jedním ze strategických cílů naší školy, založeném na jasné vizi, je nadstandardní podpora výuky cizích jazyků. Mezi dominantní součásti této podpory patří výjezdy žáků a pedagogů naší školy do zahraničí. Ty jsou vždy spojeny s dalšími výchovně - vzdělávacími aktivitami. Na přelomu měsíců května a června se uskutečnilo celkem pět výjezdů, s počtem více než 170 žáků (celkový počet žáků školy je 753).

Směřovali jsme vlastně do všech světových stran. Posuďte sami. Polská Osvětim a Brezinka - návštěva těchto míst navazovala bezprostředně na besedu s paní Bezdíčkovou, žijící dnes v Brně, která jako tehdy třináctileté dítě prožila v tomto nechvalně známém koncentračním táboře více než dva roky.

Senec - město naší partnerské slovenské školy - jsme navštívili dokonce dvakrát. Poprvé jako aktéři olympijského týdne seneckých škol, kde družstvo starších žáků v košíkové získalo po čtyřech vítězstvích první místo. Paralelně pracovala skupina 10 děvčat, navštěvujících naši školní keramickou dílnu, v místní ZUŠ, tentokrát s hedvábím a barvami. Třetí skupina především těch, kteří navštívili Senec poprvé, poznávala centrum města a především blízká Sluneční jezera z kolového vláčku.

Podruhé jsme se v Senci ocitli o 14 dnů později počátkem června při školním výletě tříd 7.A a 7.B. Stejně jako loni nám vedení města vyšlo vstříc a bezplatně poskytlo ubytování ve svých bungalovech na břehu zmíněných jezer. Dunajská Streda s termálním aquaparkem, výstava výtvarných prací v senecké ZUŠ, jeskyně Driny nebo návštěva farmy s chovem sibiřských tygrů přinesli poměrně silné prožitky.

ZŠ Senec. Vítězné družstvo starších žáků v košíkové.Paříž, jižní Anglie, Londýn - tato místa navštívili naši žáci v rámci devítidenního poznávacího zájezdu již popáté. Vždy jsou ubytováni většinou po dvojicích v rodinách. Jak se asi domlouvali….

Makarská riviéra - 7 dnů turisticko - pobytového výjezdu na rozdíl od počasí v tuzemsku prohřívaly skupině našich žáků sluneční paprsky. Chorvatské pobřeží střední Dalmácie chráněné pohořím Biokovo je opravdu subtropickou oblastí.

Závěrem poznámka. V první části bych apeloval na rodiče žáků naší školy, kteří mají o zahraniční výjezdy zájem. Podmínkou účasti vašich dětí na těchto výjezdech pořádaných školou je samozřejmě jejich platný cestovní pas. Vzhledem k tomu, že se poplatek za jeho vyřízení od 1.9.2006 násobně zvýší, zvažte jeho včasné vyřízení (lhůta do 30 dnů). Letošních výjezdů se zúčastnili žáci 2. až 9. ročníku.

Ve druhé části chci poděkovat všem svým kolegům, a nebylo nás málo, za organizaci, vynaložený čas a veškeré úsilí ( věřte , že ho bylo hodně), bez kterých bych o výše sděleném, které rozšiřuje obzor poznání a vědění našich dětí, nemohl psát. Ne všechny takto velké školy přichází s obdobnou nabídkou.

Mgr. Dalibor Kolář, ředitel Základní školy Velká Bíteš