Dobyli jsme Prahu

... z natáčení pořadu v improvizovaném školním studiu.Když v dubnu loňského roku přišla na Základní  školu Velká Bíteš výsledková listina z celostátní soutěže v anglickém jazyce s názvem „Video pohlednice z mého města“, byli jsme v první chvíli z celkově 6. místa, na kterém se umístil soutěžní snímek žáků tehdejší 6.A třídy, trochu zklamáni. Toto zklamání však bylo podnětem pro přípravu a realizaci nového videopořadu pro následující rok.

Dříve než přiblížím tvorbu tohoto pořadu, alespoň heslovitě k vlastní soutěži. Celostátní soutěž v anglickém jazyce vyhlašuje Anglický klub Základní školy Mládí 135, Praha 5 - Stodůlky pod patronací velvyslankyně Spojeného království Velké Británie a Severního Irska v České republice a pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky (MŠMT ČR).

Do soutěže mohly být zaslány videosnímky v anglickém jazyce v délce do 5 minut, které vytvořili žáci a pedagogové ZŠ a víceletých gymnázií, volně zachycující město, kde se škola nachází.

Teď zpět k tvorbě vlastního soutěžního snímku.

Žáci  letošní 7. A třídy naší školy, vedeni třídní učitelkou Ing. Věrou Poláchovou, opět jako v předchozím roce oslovili pana Romana Zmrzlého, DiS., který je na naší škole také koordinátorem projektu „Film a škola“, a který přes své mládí má již značné zkušenosti z práce v ČT Brno (např. Četnické humoresky).

Děti přišly s námětem, který  pan Zmrzlý převedl do podoby scénáře. V lednu a únoru následovalo natáčení jak v interiérech, tak v exteriéru.
Před budovou ministerstvaIng. Polachová v rozhovoru pro televizi... z natáčení pořadu v improvizovaném školním studiu.
Výsledkem víkendových natáčení byl 7 minutový pořad, pro soutěž sestříhaný na necelých 5 minut. Název „News“ vystihuje jeho charakter. Až při předávání cen jsem pochopil, proč byl tak úspěšný. Ve srovnání s ostatními nominovanými snímky vytvářel vtipné situace jako... šílená učitelka angličtiny na naší škole (Ing. Poláchová?) několik dní terorizuje žáky tím, že je nepustí z vyučování... nebo... známý podnikatel Krejčíř byl v bítešské bowlingové herně nevědomky knokautován starostou města...

Ve třech kategoriích kolektivů žáků ZŠ a víceletých gymnázií se sešlo celkem 51 soutěžních snímků. Soutěžní porota V. ročníku nominovala v každé kategorii 3 z nich.Vlastní vyhlášení proběhlo v dopoledním čase 24. května v budově  MŠMT ČR v ulici Karmelitská  na Praze 1.

Po vyhlášení pořadí na třetím a následně druhém místě bylo jasné, že si naši žáci v doprovodu své učitelky odnesou místo první. Věcné ceny včetně digitální videokamery jsou pro všechny aktéry zaslouženou odměnou.

Jsem velice rád, že jsme našli další činnost pro naše žáky, motivující a podporující výuku cizího jazyka.

Poděkování kromě žákům 7. A třídy (všichni se učí také francouzštinu) patří jejich třídní učitelce a zároveň učitelce anglického jazyka, Ing. Věře Poláchové a zapálenému mladému filmaři z nedalekých Přibyslavic panu Romanu Zmrzlénu, Dis.

Náměty pro příští rok se už rodily v autobuse při zpáteční cestě do Velké Bíteše.

Mgr. Dalibor Kolář, ředitel Základní školy Velká Bíteš (a také jeden ze statistů úspěšného snímku)